AKTUALNOŚCI

BNP Paribas RE: Rynek powierzchni magazynowych wciąż rośnie

Według najnowszego raportu At a Glance. Rynek powierzchni przemysłowych i magazynowych w Polsce Q2 2016 opracowanego przez ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, polski rynek nowoczesnych powierzchni magazynowych osiągnął całkowitą podaż na poziomie 10,6 milionów m kw. i nieprzerwanie znajduje się w doskonałej kondycji. Duża ilość realizowanych inwestycji, najniższy w historii wskaźnik pustostanów (5,3 %) oraz pojawianie się nowych lokalizacji magazynowych są tego najlepszym dowodem.

Rynkiem o najwyższym wskaźniku powierzchni niewynajętych jest strefa Warszawa I (10,3%), a na drugim biegunie znajduje się Kraków, który nie posiada żadnych pustostanów. Regionalne rynki magazynowe rosną w równym tempie. Wielkość powierzchni w trakcie budowy wyniosła na koniec drugiego kwartału prawie 1 029 000 m kw. Stanowi to wzrost o 33% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W trakcie przygotowań są kolejne projekty, a zasoby gruntów, znajdujące się w posiadaniu największych deweloperów, świadczą o dalszym potencjale rozwoju tego sektora.

Anna Staniszewska, źródło: bnpparibas.media.pl

Na korzyść deweloperów dodatkowo będzie działać tzw. „Ustawa rolna”, która znacząco ograniczy pozyskiwanie nowych terenów pod inwestycje. Przy utrzymującym się wysokim poziomie popytu może też spowodować podwyżkę stawek czynszów w obiektach magazynowych. – komentuje Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland, Europa Środkowo – Wschodnia.

Ustawa z dnia 31 marca 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa weszła w życie 30 kwietnia 2016 r. Jej zapisy mają na celu, poza kilkoma wyjątkami, wstrzymać sprzedaż państwowych gruntów rolnych oraz znacząco ograniczyć obrót prywatnymi nieruchomościami gruntowymi o przeznaczeniu rolnym.

Według ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland prognozy dla sektora logistycznego i magazynowego w Polsce są optymistyczne i nie widać większych turbulencji na horyzoncie.

RAPORT

źródło: bnpparibas.media.pl