AKTUALNOŚCI

BREEAM coraz bardziej popularny

Właśnie wbito łopatę pod budowę Osiedla Mickiewicza przy ulicy Rudzkiej w Warszawie – pierwszego w Polsce budynku mieszkalnego certyfikowanego w systemie BREEAM. Około 25% mieszkań, zaprojektowanych w ramach pierwszego etapu inwestycji, już zostało sprzedanych. Kolejnych kilkanaście jest zarezerwowanych. Podobnym zainteresowaniem cieszą się certyfikowane budynki mieszkalne na całym świecie, m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii czy Francji. 

 Osiedle Mickiewicza

Osiedle Mickiewicza

Zdaniem Jakuba Zagórskiego, członka zarządu Skanska Residential Development Poland, duże zainteresowanie mieszkaniami na Osiedlu Mickiewicza pokazuje pewną zmianę w preferencjach klienta w Polsce, jeśli chodzi o standard mieszkań kupowanych na rynku pierwotnym. „Od kilkunastu miesięcy obserwujemy rosnący popyt na nowe mieszkania w podwyższonym standardzie. To kategoria mieszkań pomiędzy apartamentami a lokalami budowanymi z tańszych materiałów, często na obrzeżach miast. Dziś, klient chce się czuć przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie. W ciągu kilkunastu minut chciałby się znaleźć w centrum miasta, oczekuje dostępu do sklepów, szkół czy przedszkoli w sąsiedztwie, a tuż za rogiem – ścieżek rowerowych i parków, w których będzie mógł przed pracą pobiegać. Dodatkowo, chce mieć gwarancję, że budynek będzie bezpieczny w użytkowaniu”, wyjaśnia Jakub Zagórski. Certyfikat środowiskowy, taki jak BREEAM, w praktyce oznacza m.in. lepszą termikę i izolację pomieszczeń. Mieszkania i części wspólne są także odpowiednio wentylowane, a powietrze jest wolne od zanieczyszczeń, pochodzących z toksycznych substancji lotnych np. z farb czy lakierów, a z podziemnego parkingu mogą bezpiecznie korzystać właściciele samochodów z instalacją LPG. Certyfikaty wskazują także, że budynki i osiedla powinny dobrze wpisywać się w swoje otoczenie. Nie chodzi tylko o to, by zabudowania współgrały z krajobrazem. Mają przede wszystkim powstawać w miejscach, gdzie istnieje odpowiednia infrastruktura transportowa i usługowa.

 Świat buduje z certyfikatami

Domy i mieszkania poddawane są certyfikacjom (np. LEED, BREEAM) na całym świecie, m.in Stanach Zjednoczonych (136,731 budynków w certyfikacji LEED), Kanadzie (2332) i Chinach (98), a na terenie Europy między innymi we Francji, Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Ciekawostką jest, że jednym ze światowych liderów w zrównoważonym budownictwie mieszkaniowym jest Arabia Saudyjska (809), a w Europie – Czarnogóra (59). We Włoszech w ubiegłym roku powstał pierwszy prywatny budynek mieszkalny, który uzyskał najwyższy, platynowy certyfikat LEED. Produkuje on aż o 60 procent mniej gazów cieplarnianych niż zwykły dom i aż 99 procent materiałów, z których został zbudowany może podlegać recyclingowi. Zbiera też wodę deszczową do dalszego wykorzystania. W Szwecji pierwszy budynek mieszkalny certyfikowany LEED Gold został zaprojektowany przez Skanska. Apartamentowiec Sjögången w Karlstad liczący 127 mieszkań w 5 budynkach, zużywa 50 proc. mniej energii i 29 proc. mniej wody niż typowy szwedzki budynek mieszkalny. Każde mieszkanie i części wspólne są wyposażone w mierniki bieżącego zużycia energii, sensory temperatury czy sensory ruchu, uruchamiające oświetlenie LED. Odpady betonowe powstałe w trakcie budowy zostały w całości przetworzone. Ciekawym przykładem z Wielkiej Brytanii jest z kolei Carnegie Village – osiedle budynków mieszkalnych przeznaczonych dla studentów w ramach kampusu Headingley Leeds Metropolitan University. Zaangażowanie uczelni w sprawy zrównoważonego rozwoju było powodem, dla którego zdecydowała się wybudować mieszkania spełniające restrykcyjne wymogi certyfikacji BREEAM.

Doświadczenia z państw europejskich pokazują, że certyfikaty stają się ważnym elementem oferty deweloperskiej, zwłaszcza na osiedlach o podwyższonym standardzie. Trudno dziś oszacować jak szybko będzie rozwijać się polski rynek w tym obszarze. Dotychczasowe zainteresowanie klientów, a także perspektywa wdrożenia w 2020 r. dyrektywy unijnej o zrównoważonym budownictwie wskazuje, że na tego typu projekty jest zapotrzebowanie, a wkrótce w kraju mogą zacząć pojawiać się nowe inwestycje projektowane według restrykcyjnych norm środowiskowych i jakościowych.

 Grupa Skanska

 Skanska jest jedną z wiodących światowych firm deweloperskich i budowlanych. Oferuje konkurencyjne rozwiązania najbardziej złożonych zadań. Specjaliści Skanska zarządzają całym procesem realizacji inwestycji – od pierwotnej koncepcji po gotowe obiekty komercyjne i mieszkaniowe oraz prowadzą projekty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Wspólnie z klientami i partnerami firma planuje i buduje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a jej najważniejszym celem jest poprawa jakości życia. Dzięki temu zaangażowaniu Skanska uczestniczy w najciekawszych przedsięwzięciach naszych czasów. Pracuje przy 10 000 projektów na trzech kontynentach. Zatrudnia 60 000 pracowników w 10 wybranych krajach w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Główna siedziba firmy mieści się w Sztokholmie, w Szwecji. Przychód Skanska w 2013 roku wyniósł 136 mld SEK, ponad 14.5 mld EUR. Spółka Skanska AB jest notowana na Sztokholmskiej Giełdzie Papierów Wartościowych NASDAQ Stockholm.

Skanska Residential Development Poland

 Skanska Residential Development Poland Sp. z o.o. jest deweloperem realizującym wysokiej jakości projekty mieszkaniowe w Polsce. Firma czerpie ze 125-letniej historii działalności Grupy Skanska na świecie i ponad 100-letniego doświadczenia w budowie domów i osiedli w takich krajach jak Wielka Brytania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Czechy i Słowacja. Rocznie Skanska oddaje w ręce międzynarodowych klientów ponad 3500 mieszkań.

 Charakterystyczną cechą wszystkich projektów mieszkaniowych Skanska jest dbałość nie tylko o daną inwestycję, ale także o jej otoczenie. W ten sposób powstają innowacyjne, zielone osiedla przyjazne dla ich mieszkańców, doskonale wpisujące się w tkankę miejską i pozostające w harmonii z szeroko rozumianym otoczeniem. Wszystko po to, aby otworzyć człowieka na miasto, a miasto na człowieka. Ponadto Skanska Residential Development Poland stawia w swoich projektach na skandynawską jakość i prostotę, połączoną z ponadczasową elegancją. Spółka obecnie realizuje 2 inwestycje mieszkaniowe w stolicy: osiedle Mickiewicza przy ulicy Rudzkiej oraz Park Ostrobramska na Pradze-Południe przy ulicy J. Nowaka-Jeziorańskiego. Atutem projektów Skanska jest doskonałe skomunikowanie z centrum miasta, funkcjonalny układ wnętrz oraz przyjazna przestrzeń wspólna.

 Źródło: www.skanska.pl

[googlemaps https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m18!1m12!1m3!1d2441.0219377038457!2d20.9722929!3d52.2793037!2m3!1f0!2f0!3f0!3m2!1i1024!2i768!4f13.1!3m3!1m2!1s0x471ecbdcd3e0ec83%3A0xadfd96980ae75852!2sRudzka%2C+Warszawa!5e0!3m2!1spl!2spl!4v1434488335567&w=600&h=450]