AKTUALNOŚCI

Bronowice nabierają rozpędu

W stolicy Małopolski nie ma wyszczególnionego centrum biznesowego, jednak można wskazać konkretne obszary, które cieszą się zainteresowaniem deweloperów i najemców. Na szczególną uwagę zasługują Bronowice, gdzie dobiega właśnie końca drugi etap budowy Bronowice Business Center.

Większość, bo aż 84% oferowanych w Krakowie biurowców znajduje się poza centrum miasta. Jest to związane z historyczną zabudową oraz niewielką ilością dostępnych terenów. Pod inwestycje biurowe wybierane są najczęściej działki położone przy głównych arteriach komunikacyjnych, co umożliwia dogodny dojazd zarówno samochodem, komunikacją miejską, jak i rowerem. Za nową dzielnicę biznesową można uznać Bronowice, które dzięki coraz lepszej komunikacji stają się ważnym obszarem na krakowskim rynku nieruchomości.

Bronowice – infrastruktura motorem napędowym

Istotną zmianą w przestrzeni Krakowa, zwiększającą potencjał biznesowy północno-zachodniej części miasta, jest przeprowadzona w 2011 roku przebudowa Ronda Ofiar Katynia. Zmodernizowane skrzyżowanie stało się „bramą wjazdową” od strony autostrady A4 i drogi krajowej nr 94. Obecnie przepustowość węzła wynosi 18 tysięcy pojazdów na godzinę – to znacznie więcej niż obecny i prognozowany na najbliższe lata ruch samochodowy w tym miejscu. Co więcej, według raportu przeprowadzonego przez serwis drogowy Targeo.pl oraz firmę Deloitte przed zakończeniem remontu statystyczny krakowski kierowca dojeżdżając do pracy 10 km tracił w korkach 6 godzin i 37 minut miesięcznie. Sytuacja zmieniła się odkąd funkcjonuje trzypoziomowe rondo – wpłynęło ono znacząco na komfort kierowców i rozładowanie natężenia ruchu w całym mieście.

Modernizacja skrzyżowania dała zdecydowany impuls do działania dla inwestorów. Przed zrealizowaniem inwestycji w pobliżu ronda powstał tylko jeden nowoczesny obiekt biurowy – otwarty w 2001 roku Euromarket Office Center. Natomiast już w 2012 roku okolica wzbogaciła się o pierwszy etap Bronowice Business Center, który został zrealizowany przez krakowską spółkę MIX Biura. – Budynek BBC11, położony przy ulicy Jasnogórskiej 11, został skomercjalizowany w bardzo szybkim tempie – opowiada Adam Pietrzyk, Prezes Zarządu MIX Biura.- Nasi najemcy doceniają korzystne położenie komunikacyjne, które bezpośrednio przekłada się na komfort pracowników. Dlatego też zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie kolejnego etapu inwestycji, jakim jest obiekt BBC9. Za jego komercjalizację odpowiadają doradcy firmy Commerson. W lipcu tego roku planujemy wystąpić o pozwolenie na użytkowanie. Natomiast do końca 2018 roku chcemy ukończyć cały kompleks biurowy, którego domknięciem będzie budynek BBC13.

Bronowice Business Center to zespół trzech nowoczesnych obiektów biurowych o łącznej powierzchni 26 000 mkw., zlokalizowanych przy ulicy Jasnogórskiej 9, 11 i 13. Budynek powstający obecnie przy ul. Jasnogórskiej 9, o powierzchni najmu wynoszącej 12 500 mkw., certyfikowany będzie w systemie BREEAM z oceną Very Good. Składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Typowa kondygnacja mieści 2 550 mkw. powierzchni w układzie open space, z dowolną możliwością aranżacji, oraz dwa niezależne trzony komunikacyjne z windami wyposażonymi w system odzyskiwania energii w trakcie hamowania. Oprócz podziemnego i naziemnego parkingu dla samochodów, w budynku BBC9 na poziomie -1 znajduje się infrastruktura dla rowerzystów w postaci szatni i pryszniców. To ważne, ponieważ znaczna część osób właśnie w ten sposób dojeżdża do pracy.

Wśród firm i instytucji, które zdecydowały się na otwarcie swoich biur w okolicy ronda Ofiar Katynia, znajdują się m.in. Tauron Dystrybucja (BBC11), Intelenet (BBC11), Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości (BBC11), BP Europe (CB Euromarket) czy Urząd Miasta Krakowa, który w pobliskiej Galerii Bronowice uruchomił Punkt Obsługi Mieszkańców.

źródło: mat. prasowe