AKTUALNOŚCI

Echo Investment sprzedaje Q22

Echo Investment podpisała z Invesco Real Estate European Fund (IREEF) przedwstępną umowę sprzedaży swojego flagowego projektu – wieżowca Q22 w Warszawie.

rtemagicc_12345q22_1-jpg

Źródło: Echo Investment

Wartość transakcji zostanie określona w umowie ostatecznej i będzie obliczona w oparciu o formułę uwzględniającą aktualny na dzień sprzedaży poziom wynajmu i stopę kapitalizacji w wysokości 5,35%. Budowa biurowca Q22 zakończyła się w lipcu 2016 roku. Wśród najemców znalazły się tak renomowane firmy, jak Deloitte, Allegro, Linklaters, William Demant, Savills, Vestor DM, Citi Handlowy czy White and Case. Swoje biura otworzą tu również Griffin Real Estate, Echo Polska Properties i Echo Investment. Poziom wynajmu budynku przekracza obecnie 80 proc., a do końca roku osiągnie 90 proc.

– Wieżowiec Q22 to nasz najwyższy, najbardziej zaawansowany technologicznie i najbardziej prestiżowy projekt. Cieszymy się, że trafia w dobre ręce. Transakcja z Invesco Real Estate jest zgodna z naszą nową strategią rentownego wzrostu, która zakłada skupienie się na działalności czysto deweloperskiej, dostarczaniu na rynek budynków wysokiej jakości i ich sprzedaży w krótkim czasie po wybudowaniu i wynajęciu – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment.

– Jesteśmy zadowoleni, że powiększamy naszą środkowoeuropejską platformę o biurowiec Q22, cieszący się tak dużą rozpoznawalnością i bardzo wysoką jakością. Z powodu olbrzymiego do-świadczenia i osiągnięć Invesco Real Estate w Europie Środkowej, mamy dostęp do tak unikalnych okazji inwestycyjnych, co zyskuje na znaczeniu w czasach, kiedy brakuje porównywalnych możliwości rynkowych. Imponująca lista najemców dowodzi, że Q22 jest jednym z najlepiej postrzeganych budynków w centrum Warszawy. To duma, być jego nowym właścicielem – powiedział Tomas Picha, Senior Director, CEE Transactions, Invesco Real Estate.

Q22 – zdobywca prestiżowej nagrody Prime Property Prize 2016 w kategoriach „Architektura” i „Inwestycja Roku” oraz tytułu Best Office Project przyznanego w konkursie EuropaProperty Awards – to 155-metrowy, nowoczesny biurowiec zlokalizowany w biznesowym centrum Warszawy, przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II oraz ul. Grzybowskiej, oferujący 53 000 mkw. powierzchni biurowej. Jego nowoczesna, świetlista bryła została zaprojektowana przez architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates. Q22 to obiekt biurowy na miarę XXI wieku, wykorzystujący najnowsze technologie oraz trendy kulturowe, dający możliwość dowolnej aranżacji wnętrz oraz zapewniający ogromne zaplecze usługowe, jak 5-kondygnacyjny parking (również dla rowerów), restauracje, fitness klub, sale konferencyjne. Na jego budowę wykorzystano m.in. 9 500 ton stali (tyle, ile wystarczyłoby na budowę 190 kolejowych wagonów towarowych), 34 000 ton betonu (dwa razy więcej niż zużyto na budowę warszawskiego Mostu Świętokrzyskiego) czy 1 700 km kabli elektrycznych.

– Q22 to projekt wyjątkowy również pod względem procesu inwestycyjnego, dlatego od początku wzbudzał bardzo duże zainteresowanie inwestorów. Transakcja potwierdza wysoką jakość tej inwestycji, ale świadczy także o olbrzymim potencjale warszawskiego i polskiego rynku nieruchomości komercyjnych. Po sprzedaży całego portfela pracujących nieruchomości do Redefine Properties, dla Echo Investment to kolejny argument za słusznością strategii szybkiej rotacji kapitału i skupienia się na działalności deweloperskiej – mówi Michał Obara, dyrektor inwestycyjny Echo Investment.

Doradcami Echo Investment w transakcji były firmy Linklaters i CBRE, po stronie Invesco występowały Greenberg Traurig i Colliers International.

Źródło: Echo Investment