AKTUALNOŚCI

Czy w erze postkolonialnej możliwe jest, by tropikalna wyspa była polska?

Czy w erze postkolonialnej, kiedy granice na świecie są ustalone i gwarantowane przez międzynarodowe traktaty, możliwe jest aby Polska czy jakikolwiek inny kraj ‘wzbogacił się’ o tropikalne i egzotyczne włości? Pytanie mogłoby się wydawać z tych dziwnych a odpowiedź prosta: NIE.

I jest to racja, ale są obecnie dostępne mechanizmy, dzięki którym grupa obywateli naszego kraju może wspólnie kupić np. jedną z pięknych wysp Filipin, która pozostanie nadal częścią tego kraju i będzie na niej obowiązywało prawo lokalne, niemniej jednak, taka wyspa mogłaby być przysłowiowym kawałkiem Polski w tropikach. Bez podboju, bez kolonizacji, w całkiem kulturalny sposób – za pieniądze.

Nie jest sekretem, że wiele wysp rozsianych po całym globie jest oficjalnie wystawionych na sprzedaż. Ich ceny nie należą do najniższych i stale rosną. Przyczyną jest rosnące zainteresowanie ze strony możnych tego świata, głównie celebrytów oraz malejąca ich podaż. Ilość wysp, tak samo jak gruntów,  jest limitowana a poziom zamożności oraz liczba ludności na świecie sprawia, że statystycznie z roku na rok, na jednego mieszkańca przypada coraz mniej ziemi a tym bardziej wysp, które stanowią niewielki promil całej powierzchni lądów. Co prawda, są przykłady sztucznego tworzenia wysp a nawet całych archipelagów, nie zmienia to jednak faktu, że tropikalnych wysp dostępnych do nabycia jest coraz mniej a ich ceny zwykłego Kowalskiego przywracają o zawrót głowy.

A gdyby razem, grupowo zebrać kapitał od wielu drobnych inwestorów i przeprowadzić taką inwestycję. Zakup tropikalnej wyspy jako lokata kapitału? Do niedawna taka propozycja spotkałaby się z pobłażliwym uśmiechem, ale teraz, w dobie Internetu wszystko jest możliwe. Grupowa inwestycja i zakup tropikalnej wyspy również! Wszystko to, za pomocą mechanizmu inwestycyjnego jakim jest crowdfunding nieruchomości, który w wielu krajach jest już tak popularny, że kwoty inwestycji w projekty sięgają dziesiątek milionów dolarów. W Polsce dopiero we wrześniu 2015 r. wystartowała pierwsza platforma internetowa – ShareVestors.com, dedykowana dla tej formy finansowania.

Co możemy osiągnąć będąc uczestnikami projektów inwestycji grupowych wykorzystujących crowdfunding udziałowy?

Wbrew pozorom wiele – jako członek syndykatu inwestycyjnego dostajemy dostęp do projektów, które dotychczas były poza naszym zasięgiem, przeważnie z tak błahej przyczyny jakim jest brak odpowiedniego kapitału aby taką inwestycję przeprowadzić samodzielnie. Inwestując grupowo przez crowdfunding udziałowy, którego odmianą jest crowdfunding nieruchomości możemy lokować już niewielkie kwoty w wielomilionowe projekty, które twórcom oraz inwestorom przynoszą niebagatelne korzyści. Istotnym faktem w tego typu inwestycjach jest to, że są pewne. Wszak grunt czy remont kamienicy do którego się dokładamy nie znikną ot tak.

Właśnie, w co można inwestować?

Twórcy polskiej platformy przewidzieli trzy typy projektów, w które każdy użytkownik internetu, dysponujący wolnym kapitałem rzędu 1000 zł, może zainwestować, a są to:

  1. Projekty gruntowe – wspólny zakup ziemi w celu przetrzymania i sprzedaży po kilku latach. Ceny nieruchomości gruntowych w Polsce niezmiennie od dekad rosną a ich wzrost jest bardzo dynamiczny. Hitem są grunty rolne, na przekształceniu których można zarobić najwięcej. Niestety, w styczniu 2016 r. prawdopodobnie w życie wejdzie ustawa ograniczająca obrót gruntami rolnymi i grupowe inwestycje będą możliwe jedynie w grunty inwestycyjne oraz budowlane. Obecnie na polskiej platformie inwestycji grupowych w nieruchomości – ShareVestors.com – dostępny jest projekt, który zakłada wykup prawie 9 ha gruntu rolnego i jego przekształcenie w grunt budowlany. Powodzenie projektu zależy od tego, czy do końca roku pozyskany zostanie kapitał niebagatelnej wielkości bo aż 3,19 miliona PLN.
  2. Innym typem projektów promowanym w polskim crowdfunding’u nieruchomości są projekty zakładające współfinansowanie projektów deweloperskich, takich jak np. budowa bloku mieszkalnego, domów w zabudowie szeregowej czy zakup i remont kamienicy w celu podniesienia jej wartości i sprzedaży na wolnym rynku. Oczywiście z zyskiem.
  3. Ostatni ale bardzo ciekawy typ inwestycji grupowych na ShareVestors.com to wspólny zakup grupy nieruchomości z przeznaczeniem ich na wynajem, np. zakup kilku mieszkań w Krakowie i zaoferowanie ich na wynajem krótkookresowy turystom odwiedzającym miasto. Proste wyliczenia, przy założeniu, że zakupione zostanie 10 mieszkań, mówią, że w ciągu 6 lat można zwiększyć portfolio mieszkań aż o 50%.

Crowdfunding nieruchomości demokratyzuje dostęp do okazji inwestycyjnych, które zwykle dostępne są tylko dla osób posiadających znaczny kapitał. Dzięki temu mechanizmowi, dysponując już niewielkimi nadwyżkami kapitału możemy stać się udziałowcami i inwestorami w projektach na które wcześniej nie moglibyśmy sobie pozwolić.

Jeżeli twoja lokata w banku nie przynosi ci satysfakcji a nie wierzę że marne 1,5% pozwala być zadowolonym to może warto postawić właśnie na crowdfunding nieruchomości, jako narzędzie, które pozwoli ci pomnożyć kapitał.

Crowdfunding nieruchomości nie jest zjawiskiem nowym, ale dopiero Internet sprawił, że inwestycje mogą być i są dostępne dla każdego zainteresowanego. W Polsce wiele podmiotów świadczy usługi i oferuje możliwość grupowej inwestycji w nieruchomości, choćby MzuriCFI, partner strategiczny ShareVestors.com. Całkiem niedawno, wspomniana firma ‘zebrała’ od 64 drobnych inwestorów 1,5 mln PLN na kupno i remont kamienicy w Łodzi. Dopiero po realizacji inwestycji i sprzedaży lokali w kamienicy okaże się, jaki zysk osiągną inwestorzy ale możemy spodziewać się, ze będzie to w granicach 10%. To aż 10 razy więcej niż oferują banki, więc chyba warto.

Przemysław Róziecki

Przemysław Róziecki – teoretyk i praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding inwestycyjny, udziałowy oraz nieruchomości. Twórca pierwszej platformy w Polsce dedykowanej dla inwestycji grupowych w nieruchomości – shareVestors.com oraz crowdangels.pl, który dedykowany jest startupom, które z jej poziomu mogą pozyskiwać kapitał startowy od inwestorów internetowych w zamian za udziały. Prywatnie amator podróżowania, snowboardu, nurkowania, paraglidingu oraz wielu innych aktywności podnoszących ciśnienie.