AKTUALNOŚCI

Immobel i Multibud wspólnie zagospodarują Wyspę Spichrzów w Gdańsku

Wyspa Spichrzów w Gdańsku od czasów powojennych oczekuje na gospodarza, który zagospodaruje to niezwykłe miejsce i wydobędzie jego wyjątkowy potencjał. Wysiłki jakie poczynił w ostatnich latach Zarząd Miasta Gdańsk umożliwiły potencjalną zabudowę północnego cypla Wyspy Spichrzów. Umocnione w ubiegłym roku nabrzeże, oferuje pas spacerowy wokół północnego cypla Wyspy Spichrzów, który  przyciąga nieustannie spacerowiczów podziwiających gdańską starówkę z zupełnie nowej perspektywy.

Decydującym ruchem Miasta Gdańsk było ogłoszenie w 2014 roku postępowania w celu zawarcia umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym w celu realizacji przedsięwzięcia pod nazwą : „Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”. Postępowanie to zostało zakończone wyborem oferty Konsorcjum Immobel Multibud. Podpisanie umowy realizacyjnej planowane jest na 31 marca 2015 r. Prace projektowe rozpoczną się niezwłocznie po podpisaniu umowy.

 „Bogatsi o doświadczenia poprzednich konkursów oraz we współpracy z naszym konsorcjantem i przy udziale pracowni architektonicznej RKW zaprojektowaliśmy wielofunkcyjną zabudowę  gromadząc pod dachami Nowej Wyspy Spichrzów zarówno mieszkania, hotel, sklepy, restauracje, lokale usługowe jak i butikowe biura oraz podziemne parkingi zlokalizowane pod niemal całym obszarem. W naszej opinii miejsce to powinno tętnić życiem zapewniając wspaniałe warunki zarówno pracy, rekreacji jak i zamieszkania. Nasz projekt to gwarantuje.” – powiedział Bartłomiej Hofman, Dyrektor Zarządzający Immobel Poland.

1376259__kr

Na terenie północnej części Wyspy Spichrzów znajdują się pozostałości historycznych spichlerzy, które wzbogacą tkankę architektoniczną nowej zabudowy przenosząc w przyszłość materialną tradycję tego niezwykłego miejsca. Językiem projektu jest architektura wyrosła z twórczego dialogu i poszanowanie historii, przy pełnej świadomości zmieniających się funkcji i nowych potrzeb. Miejsce będące niegdyś największym spichlerzem Europy zamieni się w żywe śródmieście nowoczesnego Gdańska.

Inwestycja zostanie zrealizowana w kilku fazach łącznie z szeregiem inwestycji publicznych związanych z remontem infrastruktury drogowej, przebudową mostu Stągiewnego na most zwodzony, rozbudową mariny czy budową kładki łączącej Wyspę z Długim Pobrzeżem. Łączny koszt robót osiągnie ok. 400 mln zł.

Partnerem Immobela w Konsorcjum jest Multibud W. Ciurzyński SA – przedsiębiorstwo gromadzące profesjonalistów odpowiedzialnych m.in. za realizację warszawskiego Centrum Finansowego Puławska, osiedla Marina Mokotów, kompleksu mieszkaniowego Nowy Wilanów czy też Sopockiej Rezydencji i osiedla Neptun Park w Gdańsku Jelitkowie.

Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna powstała w efekcie pracy projektantów z biura RKW pod kierownictwem arch. Wojciecha Grabianowskiego, których działania zapisały się już w krajobrazie Gdańska pod postacią chociażby stadionu PGE Arena, uznanego za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Biuro RKW ma na swoim koncie wiele udanych projektów mieszkaniowych, centrów wielofunkcyjnych, biurowców i budynków użyteczności publicznej zrealizowanych na obszarze Polski i Niemiec.