AKTUALNOŚCI

Inwestorzy z Chin i USA zdominują londyński rynek nieruchomości komercyjnych w 2015

Według Savills, kapitał z Chin i Stanów Zjednoczonych zdominuje rynek nieruchomości komercyjnych w Londynie w 2015 roku. Kapitał zainwestowany w 2014 roku przez chińskich inwestorów wyniósł £2.2 mld, i przewyższa wolumenem wartość wszystkich inwestycji zagranicznych, w których brali udział kupujący z Europy.

Dane opracowane przez Savills pokazują, że z £21 mld zainwestowanych na londyńskim rynku, £14,6 mld pochodziło od zagranicznych nabywców i stanowiło 70% ogólnego wolumenu transakcji. Savills podaje, że inwestorzy z USA wydali £3,4 mld, z Chin £2,2 mld, a z Kataru £2,1 mld. W 2013 roku główni inwestorzy pochodzili natomiast z Kuwejtu (£2,1 mld), Singapuru (£1,7 mld) i Hong Kongu (£785 mln).

„Amerykańscy inwestorzy są od lat aktywni na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Z kolei zainteresowanie inwestorów z Azji jest jak dotąd niewielkie i dotyczy, np. kapitału z Korei, Kataru czy Singapuru. Czynniki, które mogą mieć tu decydujące znaczenie, to np. wielokrotnie wyższa podaż produktów na innych europejskich rynkach, ich znajomość i ocena ich ryzyka. Niewykluczone, że w nieodległej przyszłości inwestorzy z Chin czy innych krajów azjatyckich dostrzegą atrakcyjność rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce.”, mówi Piotr Puchalski, associate director w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills w Polsce.

China Life, który zakupił nieruchomość przy ulicy Upper Bank 10 w Londynie, to jeden z największych nowych inwestorów w 2014 roku. Chińscy inwestorzy byli najliczniejszą grupą kupujących z Azji, w tym deweloperzy: Shanghai Greenland, Ping An Trust i China Overseas Land Investment. Savills zauważa, że działalność tych inwestorów nie ogranicza się do jednej transakcji i oczekuje dalszego wzrostu ich aktywności.

Amerykańscy inwestorzy, w tym Blackstone, Kennedy Wilson i Hines, wzięli udział w kilku większych transakcjach, takich jak: Alban Gate, Buckingham Palace 111 i  Cabot Square 25. Zakup nieruchomości w Working był pierwszą transakcją Northstar w Wielkiej Brytanii, która poprzedziła przejęcie portfela czterech nieruchomości w Londynie o wartości €1,1 mld przez tego inwestora. Inni nowi inwestorzy, reprezentowani przez Savills, pochodzą z Tajwanu, Turcji, Singapuru, Izraela i Jemenu.

Rasheed Hassan, dyrektor Działu Inwestycji Zagranicznych wSavills, mówi: “Finansowanie jest istotnym czynnikiem przyciągającym międzynarodowych inwestorów, a spadek stóp swap i konkurencja między kredytodawcami, czynią pożyczki tańszymi. Ponadto, kondycja rynku najmu cieszy się wysokim poziomem zaufania, co przekłada się a stopniowy wzrost czynszów.

Eric Zhao, specjalista ds. rynku kapitałowego w Chinach, dodaje: “Chińscy inwestorzy wchodzący na brytyjski rynek to przede wszystkim deweloperzy i firmy ubezpieczeniowe. Najwięksi chińscy deweloperzy są napędzani przez wyzwania obecne na rodzimym rynku i chęć globalnej promocji marki. Po zniesieniu ograniczeń związanych z inwestowaniem na rynkach zagranicznych, firmy ubezpieczeniowe zaczęły dywersyfikować swój ogromny kapitał poza Chinami. Największe chińskie firmy zaznaczyły już swoją obecność w Londynie, więc zakładamy, że kolejne firmy pójdą w ich ślady.”

Savills zauważa też wzrost aktywności prywatnych inwestorów, wchodzących na londyńskie rynki. Apetyt ze strony tych inwestorów nie ogranicza się tylko do mniejszych nieruchomości, co potwierdza transakcja sprzedaży biurowca Gherkin rodzinie Safra, w której doradzała firma Savills, jak i inne transakcje inwestorów prywatnych z Chin, Hiszpanii i Hongkongu.

Stephen Down, szef na Centralny Londyn w Savills, komentuje: “Podczas gdy dalszy napływ kapitału pozwoli utrzymać wysoki poziom obrotów, bardzo niewielu z międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych wykazało chęć inwestowania przy tak niskich stopach zwrotu, jak miały miejsce w przypadku zakupu St Mary Axe 30  i Rio Tinto HQ na Placu St. James 6, na poziomie 4% lub poniżej. To, czy zejdą do tych poziomów zależy w szczególności od oczekiwań związanych z dalszym wzrostem czynszów w głównych obszarach, ale w tej chwili próg dla chińskich inwestorów wydaje się być nie niższy niż 4,5 – 5%.”

źródło: www.savils.pl