AKTUALNOŚCI

Inwestowanie w nieruchomości po poznańsku

Jaki rodzaj inwestowania wybrać z obliczu niestabilnej sytuacji w Polsce? To pytanie zadaje sobie większość inwestorów. Istnieje wiele sposobów lokowania majątku w celu jego pomnożenia, jednak biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia zwiększające poziom ryzyka, nadal najbezpieczniejszą formą są inwestycje w nieruchomości pod wynajem.

monday-development-sa-osiedle-czarnieckiego467-inwestycja

Ten sposób zwielokrotniania pieniędzy wybierany jest równie często przez inwestorów instytucjonalnych, jak i indywidualnych. W obliczu sytuacji na rynku duża ilość inwestorów,  w celu zminimalizowania niepowodzenia inwestycji, korzysta z usług profesjonalnych jednostek, takich jak zarządcy nieruchomości. W rozmowie z ekspertami, Paniami Magdaleną Janicką i Kamilą Kołodziejczak z biura nieruchomości Perfect House, które posiada również osobny dział zarządzania najmem, można wywnioskować, że takie działania są zdecydowanie rozsądną opcją – Nasi klienci korzystają z usług  specjalistów działu zarządzania,  nie tylko z uwagi na ich fachową wiedzę, ale także z powodu możliwości przerzucenia na nich obowiązków związanych z kontrolą i dbaniem o nieruchomość oraz opcję szybkiego znalezienia odpowiedniego najemcy czy kolejnej interesującej nieruchomości do portfela klienta – tłumaczy Magdalena Janicka.

Jak można zauważyć, warto wybierać więc firmy, które nie tylko zadbają o naszą nieruchomość, ale także pomogą wybrać tą, która będzie najbardziej dochodowa. Dodatkowo wśród zalet korzystania z zarządcy nieruchomości wymienić można chęć obniżenia ryzyka  –  Inwestorzy często nie znają szczegółowych przepisów dotyczących np praw lokatorów czy obowiązków wynajmującego, a doświadczony zarządca musi być z nimi na bieżąco. Drugim i może nawet ważniejszym obszarem ryzyka są zmiany zachodzące na rynku, a co za tym idzie opłacalność danej inwestycji. W tym przypadku podpowiadamy, które lokalizacje są pożądane przez klientów i z której inwestycji można uzyskać satysfakcjonującą stopę zwrotu – dodaje Kamila Kołodziejczak.

Untitled-1

Region Poznania jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się lokalizacji magazynowych w Polsce. Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie na koniec czerwca 2016 r. przekroczyły 1,5 mkw. Do największych atutów regionu należą przede wszystkim bliskość rynku niemieckiego, będącego tradycyjnie głównym odbiorcą towarów i usług wytwarzanych w Polsce, oraz dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa (m.in. autostrada A2, droga szybkiego ruchu S3) – W połączeniu z dostępem do relatywnie taniej i wykwalifikowanej siły roboczej oraz niższymi kosztami prowadzenia działalności w Polsce, region stanowi ciekawą alternatywę dla przedsiębiorstw pragnących otworzyć nowe centra magazynowe lub dystrybucyjne, które obsługiwałyby nie tylko Polskę, ale również wschodnią część Niemiec. Przykładem takiej inwestycji jest zbudowane od podstaw centrum dystrybucyjne dla firmy Amazon, uruchomione w 2014 roku – komentuje Magdalena Janicka.

Sytuację na rynku działek w województwie Wielkopolskim przedstawia poniższa tabela.

Metraż [m]

Marzec 2014 Marzec 2015 Marzec 2016 Zmiana miesiąc do miesiąca [%] Zmiana rok do roku [%’]
0-800 214,72 188 195 4 -9
800-1200 151,19 117 120 3 -21
1200-2000 142,72 118 121 3 -15
2000-5000 129,73 100 101 1 -22
5000-10000 106,66 116 116 0 9
10000 i więcej 65,65 81 80 -1 22

Małe, działki budowlane w ostatnich latach straciły na wartości, natomiast cena większych (od 2 do ponad 10 tys mkw), terenów inwestycyjnych w Wielkopolsce wyraźnie wzrosła. To towar poszukiwany, w który warto lokować – zauważa Kamila Kołodziejczak.

W przypadku hal magazynowych sytuacja wygląda optymistycznie. Według ekspertów z biura nieruchomości Perfect House w Poznaniu, średnia cena wynajmu hali magazynowej wynosi ponad 15 zł za mkw, natomiast cena sprzedaży oscyluje wokół 2100 zł/ mkw. Jak więc można wywnioskować z powyższych danych, koszt wynajmu  hali magazynowej wybudowanej w najnowszej technologii, o powierzchni powyżej  500 mkw to około 10 tysięcy złotych. Średnia cena sprzedaży podobnej hali o powierzchni około 800 mkw z powierzchniami biurowymi to około 1,7 mln. Hale pod Poznaniem budowane są najczęściej na cele produkcyjne i magazynowe – Na terenie powiatu poznańskiego zauważyć możemy duże zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe. Nieruchomości tego typu wystawione na sprzedaż lub wynajem bardzo szybko znajdują nabywców. Warto zatem rozważyć takie właśnie inwestycje – podkreśla Magdalena Janicka.