AKTUALNOŚCI

Jak inwestować w nieruchomości nie posiadając kapitału?

W internecie pojawiają się ostatnio pogłoski o wprowadzaniu przez banki  w Polsce ujemnego oprocentowania rachunków bankowych. Oznacza to, że nie dość, że dajemy bankom nasze pieniądze, którymi mogą one dowolnie obracać i w ten sposób zarabiać, to jeszcze jesteśmy obciążani kosztami utrzymania rachunku bankowego.

Wydaje się absurdalne? Tak, ale nie możemy zapominać, że taka sytuacja ma już miejsce w kilku europejskich krajach i wkrótce takie rozwiązania mogą się pojawić na naszym podwórku. Zresztą, jakby na sprawy nie patrzeć, banki już dawno przestały być atrakcyjnym miejscem na trzymanie naszych oszczędności. Marne oprocentowanie lokat jak najbardziej przemawia za tym aby szukać lepszych rozwiązań i bardziej efektywnych.

Więc co? Może nieruchomości? Zdecydowanie tak. Inwestycje w nieruchomości charakteryzują się bardzo niskim ryzykiem i dają wysokie zwroty. Wielu z was powie ok, ale jak to się ma do lokaty? Przecież mając wolne kilka czy kilkanaście tysięcy złotych nie da się przecież kupić nieruchomości. Fakt, kupić się nie da, ale te pieniądze można już zainwestować w wielkie projekty wykorzystując takie rozwiązania jak crowdfunding nieruchomości – czyli inwestycje grupowe. Na poparcie tego rozwiązania może wystarczyć jeden fakt – spółki oferujące możliwość inwestycji grupowych gwarantują 10% zwrotu z inwestycji rocznie. Dla porównania, średnia stopa oprocentowania lokat bankowych to obecnie 1,5%. To chyba wystarczy, prawda?

Jak to wygląda w polskich realiach? Od kilku miesięcy na rodzimym rynku działa portal dedykowany tej formie inwestowania, za pośrednictwem którego możemy inwestować posiadając już nawet 1000 zł wolnego kapitału. Dzięki współpracy portalu shareVestors.com z takimi firmami jak MzuriCFI czy Pracownia Finansowa dla zarejestrowanych użytkowników otwarte są możliwości inwestycji w projekty realizowane przez wymienione spółki. W zależności od długości inwestycji oraz pozyskanego kapitału inwestycyjnego od inwestorów można zarobić nawet 12% w skali roku. Zupełnie bezobsługowo i pasywnie. Co ciekawe, po zakończeniu inwestycji inwestor może zostać spłacony, lub jego kapitał może być automatycznie przekazany na cele kolejnego projektu, z takimi samymi warunkami. Co to oznacza? Inwestując 10 tysięcy teraz, co rok będziesz dostawał 1200 złotych dywidendy. Bezterminowo. Czy to skłania was do zlikwidowania lokaty?

Przemysław Róziecki

Przemysław Róziecki – teoretyk i praktyk crowdfundingu z naciskiem na crowdfunding inwestycyjny, udziałowy oraz nieruchomości. Twórca pierwszej platformy w Polsce dedykowanej dla inwestycji grupowych w nieruchomości – shareVestors.com oraz crowdangels.pl, który dedykowany jest startupom, które z jej poziomu mogą pozyskiwać kapitał startowy od inwestorów internetowych w zamian za udziały. Prywatnie amator podróżowania, snowboardu, nurkowania, paraglidingu oraz wielu innych aktywności podnoszących ciśnienie.