AKTUALNOŚCI

Jest popyt na „M” od dewelopera w Trójmieście

W Trójmieście tempo sprzedaży mieszkań utrzymuje wysoki rytm. Klienci kupują je zarówno na własne potrzeby, jak i w celach inwestycyjnych.

Allcon_wille

Źródło: Allcon – Kamienice Malczewskiego 2

Popytem cieszą się przede wszystkim mieszkania w lokalizacjach z dobrą komunikacją i infrastrukturą. W Trójmieście ofert przybywa w ostatnim czasie w pobliżu centrum Gdyni, z kolei w Gdańsku klienci cenią takie miejsca jak Chełm, Morena, Przymorze oraz Zaspa. – Największą popularnością cieszą się 2-, 3-pokojowe lokale o powierzchniach od 40 do 60 mkw. Klienci zwracają uwagę nie tylko na lokalizację, lecz także na architekturę budynku i standard wykończenia powierzchni wspólnych i mieszkania, a także zastosowane w budynkach inteligentne technologie i ekologiczne rozwiązania – wylicza Marta Drozd, Doradca ds. Sprzedaży w Allcon Osiedla.

 

Dla rodziny i inwestora

W głównych miastach Pomorza analitycy REAS już kolejny kwartał z rzędu obserwują wyraźną przewagę popytu nad podażą mieszkań. W III kw. br. liczba transakcji zawieranych na trójmiejskim rynku pierwotnym wzrosła o ok. 10 proc., w porównaniu z wcześniejszym kwartałem. Można się spodziewać, że korzystny dla branży trend nie ustanie, na co pośrednio wskazują najnowsze dane GUS-u – w okresie styczeń-październik 2015 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w sześciu województwach, w tym największy – o 25,3% – właśnie w województwie pomorskim. Do końca października w regionie rozpoczęto ponadto o 25,6% więcej budów niż w analogicznym okresie minionego roku.

Zdaniem przedstawicieli Allcon Osiedla, na trójmiejskim rynku można zaobserwować dwa kierunki poszukiwania mieszkań przez klientów. Spora grupa koncentruje się na funkcjonalnych 3- i 4-pokojowych lokalach z udogodnieniami dla rodziny: funkcjonalną, jasną, wydzieloną kuchnią oraz ergonomicznymi, ustawnymi pokojami. – Przybywa nam również inwestorów, którzy kupują mieszkania w dobrej, śródmiejskiej lokalizacji jako długoterminową lokatę kapitału. Najchętniej wybierają kawalerki lub ekonomiczne dwa pokoje liczące ok. 40-45 mkw. – tłumaczy Marta Drozd.

 

Styl „EKO” i pomysł na inwestycję…

Według eksperta z roku na rok rosną także wymagania klientów dotyczące proekologicznych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Nabywcy dążą w ten sposób do obniżenia kosztów eksploatacji mieszkań, m.in. poprzez ograniczenie zużycia prądu czy wody lub wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Na rynku rozwija się również trend do budowy tzw. „inteligentnych domów”, w których można np. zdalnie ustawiać światło czy temperaturę oraz kompleksowo zarządzać systemem bezpieczeństwa. Oczekiwania klientów coraz częściej koncentrują się też na elementach wyróżniających projekt. – Deweloper powinien więc ciekawie zaaranżować części wspólne, zadbać o nowoczesne elementy małej architektury oraz zastosować materiały najwyższej jakości. Ważna jest także wygoda – windy czy duże hale garażowe – dodaje Marta Drozd. Jako przykłady własnych pomysłów na inwestycje deweloper wskazuje osiedla: Kamienne Wzgórze, które wyróżniają dziedzińce z zaaranżowanymi ogrodami, Kamienice Malczewskiego, gdzie wnętrza powstały przy współpracy ze studentami gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Awiator położone na terenie dawnego lotniska na Zaspie, która aranżacją części wspólnych i architekturą budynków nawiązuje do historii miejsca.

Źródło: Allcon