AKTUALNOŚCI

Kontynuacja ekspansji parku P3 Prague D11 za sprawą nowego magazynu dla FM Logistic

P3, wyspecjalizowany właściciel, deweloper oraz zarządca nieruchomości logistycznych w Europie, rozpoczął prace nad budową nowego magazynu w parku logistycznym P3 Prague D11. Obiekt o powierzchni 40.000 m² jest drugim, a zarazem największym, który powstaje w tej lokalizacji. Ponad jedna trzecia jego powierzchni (15.000 m²) realizowana jest pod konkretne potrzeby francuskiej spółki dystrybucyjnej FM Logistic. W transakcji pośredniczyła firma doradcza CBRE. Pozostała powierzchnia magazynu będzie przeznaczona na wynajem.

P3 Praga

P3 Praga

Szybko rozwijający się park P3 Prague D11 uzupełnia portfel parków logistycznych firmy P3 strategicznie rozmieszczonych wokół stolicy Czech i zwiększa poziom ich wzajemnych synergii. Parki te to: P3 Prague D8, P3 Prague D1 oraz P3 Prague Horní Počernice.

FM Logistic to firma wiodąca w dziedzinie międzynarodowej logistyki, a portfel jej klientów obejmuje sieci handlowe, producentów żywności, środków czystości do domu, kosmetyków oraz  firmy farmaceutyczne.

„FM Logistic to ważny klient” – mówi Tomáš Míček, dyrektor P3 w Czechach – „Dzięki obecnej ekspansji firma ta niemal potraja wielkość całkowitej powierzchni, którą wykorzystuje w magazynach P3 w Republice Czeskiej. Ściśle współpracujemy z naszymi klientami, gdyż chcemy zrozumieć ich potrzeby biznesowe. Często, podobnie  jak w przypadku z FM Logistic, prowadzi to do realizowania konkretnych projektów BTS.“- dodaje.

Peter Bečar, Dyrektor Zarządzający P3 na Europę Środkową i Wschodnią mówi:  „Współpracujemy też z FM Logistic w Polsce i Rumunii. P3 Prague D11 jest już szóstą lokalizacją firmy  w tych krajach. Nasza współpraca wykazuje, że jesteśmy w stanie spełniać oczekiwania naszych klientów w całej Europie.”

„Współpracujemy z P3 w wielu krajach europejskich”-  mówi Štěpán Ladányi, Dyrektor Handlowy ds. Logistyki w FM Logistic na Czechy i Słowację – „Gdy w styczniu nowego roku przeniesiemy się do nowego budynku, dzięki jego optymalnej lokalizacji i umiejętności P3 do realizacji zamówień i usług dostosowanych do naszych specyficznych potrzeb i wymagań, będziemy mogli jeszcze skuteczniej służyć naszym klientom w całej Republice Czeskiej. Bardzo cenimy możliwość dalszej rozbudowy tego magazynu”.

„Firma CBRE, w oparciu o wymagania FM Logistic, dokonała przeglądu odpowiednich miejsc położonych na wschód od Pragi. Do wymagań naszego klienta najbardziej pasowała propozycja P3 dotycząca budowy nowego magazynu w parku P3 Praga D11″- wyjaśnia Lukáš Šaling, Dyrektor Działu Przemysłowego  i Logistyki w CBRE, który pośredniczył w transakcji. – „Popyt na nowoczesne nieruchomości przemysłowe w pobliżu Pragi, która i tak jest obszarem najbardziej pożądanym w kraju, nadal rośnie” – dodaje.

Nowa powierzchnia FM Logistic będzie posiadać część biurową oraz obszar o kontrolowanej temperaturze, w którym składowane będą produkty spożywcze. Aby sprostać wymaganiom klienta, P3 zastosował unikalny design, który cechuje się wzmocnionymi płytami elewacyjnymi w celu zapewnienia dodatkowej izolacji i zmniejszenia kosztów ogrzewania. Wysokość robocza nowego budynku to 12.2 m, dzięki czemu jego pojemność jest o 20% większa niż w standardzie przemysłowym, co pozwala zaoszczędzić nawet 25% kosztów najmu.

Pozostałą część magazynu będzie można wynajmować w podziale na małe jednostki (od 2.000 m² wzwyż), co zapewnia idealne rozwiązanie dla start-upów i przedsiębiorstw wkraczających na rynek, jak również dla innych potencjalnych klientów.

Zapotrzebowanie na obiekty logistyczne w parku P3 Prague D11 jest wysokie i wciąż rośnie. P3 odnotowało duże zainteresowanie najemców przestrzenią logistyczną dostępną w pierwszym budynku w parku, czyli w magazynie o powierzchni 21.047 m², ukończonym w czerwcu 2016, którego około połowa zajmowana jest przez Exiteria a.s.

Ponadto na początku tego roku P3 nabyło grunty przyległe do parku,  dzięki czemu ma miejsce na budowę kolejnych projektów BTS o powierzchni od 3.000 m² do 20.000 m² dla klientów z branży logistycznej, przemysłu lekkiego i innych gałęzi przemysłu. Po ukończeniu park będzie miał łączną powierzchnię najmu wynoszącą ponad 155.000 m², z czego około jedna trzecia zostanie ukończona do końca 2016 roku.

Obecnie spółka P3 buduje w Republice Czeskiej ponad 90.000 m² powierzchni przemysłowej. Opracowuje też plany nowych obiektów położonych w Ołomuńcu i Příšovicach, a ponadto uzyskała pozwolenie na budowę dwóch dodatkowych magazynów w Mladej Boleslav.

P3 rozszerza swoją działalność również w innych krajach europejskich. Obecnie trwa budowa 12 magazynów o łącznej powierzchni wynoszącej blisko 250.000 m². Poza programem budowy w Czechach, P3 prowadzi też inwestycje w Polsce, Słowacji i Rumunii. Jej działalność rozwija się też w Europie Zachodniej. W styczniu firma zakupiła grunty w pobliżu Monachium, gdzie planuje zbudować park P3 Gottfrieding o powierzchni 55.000 m², a pod koniec kwietnia zakończyła budowę magazynu dla PSA Peugeot Citroën w parku P3 Niedersachsenpark w północno-zachodnich Niemczech. Niedługo zacznie też budowę swojego pierwszego projektu we Francji.

P3 Prague D11 położony jest w pobliżu stolicy Czech, zaledwie osiem kilometrów od centrum handlowego Černý Most. Park ten cechuje się doskonałym połączeniem komunikacyjnym dzięki bliskości autostrad D11 i D10, tj. głównych dróg łączących Pragę ze wschodnią częścią Republiki Czeskiej i południowo-zachodniej Polski. Ok. 300 m od parku znajduje się stacja kolejowa, dzięki czemu park ten jest jednym z nielicznych obiektów w tym rejonie, który jest skomunikowany z siecią kolejową. Ponadto w przyszłości park ten będzie obsługiwany też przez linię autobusową komunikacji publicznej.

Źródło: www.p3parks.com