AKTUALNOŚCI

MAPIC 2015: BNP Paribas Real Estate prezentuje analizę europejskich trendów w sektorze powierzchni handlowych

Przewiduje się, że padnie nowy rekord pod względem wielkości  inwestycji: 68 miliardów euro w Europie (narastająco w ciągu 12 miesięcy Q3 2015).

chart_press_release

Źródło: BNP Paribas Real Estate

Poprawa sytuacji gospodarczej, która rozpoczęła się na początku roku w strefie euro, ma szansę przynieść wzrost PKB w 2015 na poziomie 1.6%. W związku z sytuacją na świecie, a zwłaszcza spowolnieniem w Chinach i rynkach wschodzących, wzrost w strefie euro powinien utrzymać się na podobnym poziomie 1.5%. Przewiduje się , że we Francji, wzrost PKB osiągnie wskaźnik 1.1%, napędzany przez wydatki konsumentów (+ 1.8% w 2015), a roczny poziom sprzedaży detalicznej osiągnie wielkość 450 miliardów euro (bez aut i motocykli).

Europejskie inwestycje w sektorze retail wykazują silny rozmach na sześciu największych rynkach (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania, Polska i Włochy), gdzie skumulowana wielkość w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przewyższyła już wartość z analogicznego okresu ubiegłego roku (+ 30.8%), a ostatecznay wolumen przekroczy rekordowy poziom z 2007.

W Niemczech zapowiada się rekordowy rok, z odnotowanymi w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku inwestycjami wielkości 14 miliardów euro. Przewiduje się, że Niemcy prześcigną Wielką Brytanię na koniec roku, gdzie zainwestowano 11.6 miliarda euro w ciągu 9 miesięcy. Hiszpania i Polska także korzystają ze wzrostów, Hiszpania odzyskując wielkości inwestycji sprzed kryzysu. We Francji, w sektorze powierzchni handlowych zainwestowano 3.5 miliarda euro w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (6.4 miliarda narastająco w horyzonie 12 miesięcznym), co stanowi 21 % całkowitej wielkości inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych.

„Rok zapowiada się na rekordowy, jak to miało miało miejsce w roku 2007 i 2014” – wyjaśniaBruno Ancelin, Dyrektor, Retail Investment France – BNP Paribas Real Estate Transaction.

Na trzech kluczowych rynkach powierzchni handlowych (Niemcy, Polska i Wielka Brytania),po latach znaczących wzrostów, poziom czynszów wykazuje ogólną stabilność. Spadek najwyższych stawek czynszowych odnotowano w kilku głównych miastach Niemiec i Wielkiej Brytanii (Londyn stanowi wyjątek ze względu na konkurencyjność panującą na rynku).Kolejnym przykładem odstępstwa jest sytuacja w centrach polskich miast, gdzie wzrastające zainteresowanie sieci handlowych przyczyni się do wzrostu stawek czynszu.

We Francji,utrzymuje się dwoistość pomiędzy aglomeracjami i miastami średniej wielkości; rosnący popyt na najlepsze lokalizacje skutkuje wzrostem stawek czynszu, podczas gdy drugorzędne lokalizacje przeżywają stagnację lub nawet spadki.” – komentuje Thierry Bonniol, Dyrektor, Retail Paris Île-de-France, BNP Paribas Real Estate Transaction.

Pełna wersja raportu jest dostępna na stoisku BNP Paribas Real Estate na targach MAPIC od 18 do 20 listopada (Palais des festivals, Cannes: Stoisko R7 – C29) a także do pobrania ze strony internetowej BNP Paribas Real Estate.

Źródło: BNP Paribas Real Estate