AKTUALNOŚCI

Najemcy biur w Warszawie mogą spać spokojnie

To właściciele wynajętych powierzchni walczą o przedłużenie obowiązujących umów, a deweloperzy prześcigają się w wymyślaniu nowych zachęt. Wobec wizji wzrostu poziomu pustostanów w najbliższych kwartałach, wszyscy stosują agresywne strategie marketingowe przy równoczesnym uelastycznieniu  pozaczynszowych zapisów umów.

teaser

Jak wynika z najnowszej analizy ekspertów BNP Paribas Real Estate Poland, rynek powierzchni biurowych w Warszawie powiększył się o 60 000 m kw w pierwszym kwartale 2015 roku osiagając podaż całkowitą na poziomie 4,46 miliona m kw. W fazie realizacji znajduje się obecnie 630 000 m kw, z czego połowa zostanie ukończona do końca roku. Duża część (ok. 45 %) to inwestycje zlokalizowane  w strefie centralnej stolicy. Przeważnie są to są to nowe biurowce, ale nie zabraknie projektów po rewitalizacji. Drugie zycie dostaną mi.in. Spektrum Tower i Ethos.

„W ostatnim okresie uwaga deweloperów skupia się na projektach zlokalizowanych w niedalekim sąsiedztwie linii metra jak Q22 czy Gdański Business Center. Oprócz tego na rynku pojawia się szereg biurowców, któremu właściciele dają „drugie życie”. W zależności od od stopnia ich zużycia lub też nowych możliwości związanych z uchwaleniem planów miejscowych działania te przybierają różne formy. Mają one charakter face-liftingu, lub też gruntownej przebudowy. Niektóre z nich zostaną zbudowane od nowa. – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i doradztwa w BNP Paribas Real Estate Poland

Poziom pustostanów w strefie centralnej oscyluje wokół 15 %, a w rejonach poza Cetrum jest nieco niższy i wynosi 13,5 %. Te wskaźniki ulegną jednak zmianie do końca roku zwiększając się średnio do poziomu 16,5 %, a z początkiem  2016 nawet do 18 %. Czynsze wywoławcze poza strefą centralną utrzymują się od poczatku roku na stabilnym poziomie od 14 do 15 euro, przy czym czynsze transakcyjne wahają się od 11 do 13 euro.

 „Nasze najnowsze badania pokazują, że obecny przyrost powierzchni biurowej w Warszawie znajdzie swoje obicie w  średnim poziomie stawek czynszowych. O ile najatrakcyjniejsze  biurowce zlokalizowane w strefie centralnej oraz te o charakterze butikowym utrzymają czynsze wywoławcze na poziomie 22-24 euro, to w pozostałych strefach spadną one średnio o 1-2 euro w stosunku do poprzednich okresów.”dodaje Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa w BNP Paribas Real Estate Poland.

Z uwagi na wysoką całkowitą podaż powierzchni biurowych w Warszawie, deweloperzy stoją w obliczu zbliżającego się spadku czynszów. Perspektywa  zmniejszenia przychodów wymusza elastyczność w trakcie negocjacji pozostałych warunków najmu, jak podział kosztów wykończenia powierzchni czy okresy wakacji czynszowych. Najbardziej agresywne strategie marketingowe deweloperów daje się zauważyć zwłaszcza przy dużych transakcjach przednajmu, gdzie efektywne czynsze mogą byz niższe od bazowych nawet o 25-30 %. Deweloperzy zmuszeni są do wprowadzania nowych zachęt i coraz częściej zapewniają przyszłym najemcom udogodnienia socjalne w postaci bogatej ofety handlowej, siłowni, pryszniców, stojaków dla rowerów, punktów doładowań pojazdów elektrycznych, żywej zieleni w budynku, a nawet sztucznych stawów.

W perspektywie krótko i średniookresowej nic nie zapowiada większych turbulencji na rynku powierzchni biurowych. Najemcy nadal będą wykorzystywać swoją silną pozycję negocjacyjną, ale sytuacja może ulec zmianie od połowy 2016 roku, kiedy przejdzie już największa fala nadpodaży.

Raport można pobrać tu.

Źródło: BNP Paribas Real Estate