AKTUALNOŚCI

Niemieckie fundusze otwarte sprzedają mniej nieruchomości przy niższym dyskoncie

  • W pierwszej połowie bieżącego roku niemieckie fundusze otwarte sprzedały nieruchomości o wartości 1,7 mld euro w porównaniu z 5,1 mld euro w 2014 r.
  • Dyskonto w stosunku do wartości księgowej wynosi 4% w porównaniu z 13% rok wcześniej.
  • Do 2017 r. sprzedane zostaną aktywa w Europie o wartości 9 mld euro, głównie w Niemczech, Francji i krajach Beneluksu.

Z najnowszego raportu opublikowanego dziś przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że w pierwszej połowie 2015 r. niemieckie fundusze otwarte sprzedały nieruchomości komercyjne o wartości 1,7 mld euro przy średnim dyskoncie w stosunku do wartości księgowej wynoszącym 4%.

W wyniku procesu likwidacji niemieckich funduszy otwartych, które będą zmuszone upłynnić do 2017 r. aktywa o wartości 9 mld euro, rośnie podaż produktów inwestycyjnych w wielu krajach.

Niemieckie fundusze otwarte ulokowały w nieruchomościach na całym świecie 82 mld euro, przy czym do 2017 r. osiemnaście funduszy rozpoczynających etap likwidacji planuje sprzedać aktywa o wartości prawie 10 mld euro (niemal 12%). Zdecydowana większość nieruchomości podlegających upłynnieniu (9 mld euro) znajduje się na terenie Niemiec (31%), krajów Beneluksu (26%) oraz Francji (18%).

Od 2012 r. wartość aktywów sprzedanych przez likwidowane niemieckie fundusze otwarte osiągnęła już poziom 14 mld euro. W ostatnich dwóch kwartałach 2014 r. odnotowano szybki wzrost transakcji, ale w pierwszej połowie bieżącego roku wartość zawartych transakcji sprzedaży wyniosła tylko 1,7 mld euro, czyli nieznacznie mniej niż średnia półroczna (2 mld euro) notowana od 2012 r.

dyskonto_i_premia_ceny_sprzedazy_w_stos_do_wartosci_ksiegowej_w_transakcjach_sprzedazy_przez_niemieckie_fundusze_otwarte_2012_2015_wykres

Zmienia się struktura geograficzna sprzedaży, co odzwierciedla aktywne podejście funduszy do zarządzania procesami sprzedaży i ich umiejętność wykorzystywania aktualnych warunków rynkowych. Tak jak w drugiej połowie 2014 r., także w pierwszym półroczu bieżącego roku aktywa były upłynniane głównie w Niemczech (910 mln euro) i Wielkiej Brytanii (500 mln euro). Natomiast wartość aktywów sprzedanych na pozostałych rynkach gwałtownie się zmniejszyła – z 1,9 mld euro w latach 2013 i 2014 do zaledwie 250 mln euro.

W pierwszej połowie 2015 r. zmniejszył się wolumen sprzedaży, ale likwidowane fundusze były w stanie uzyskać znacznie lepsze ceny niż na początku procesu likwidacji. Dyskonto wynoszące 13% w transakcjach sprzedaży w 2014 r. zmniejszyło się w ostatnich sześciu miesiącach do 4%.

Magali Marton, źródło: www.media.pl.cushmanwakefield.com.pl/

Magali Marton, źródło: www.media.pl.cushmanwakefield.com.pl/

Magali Marton, dyrektor działu badań w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield, powiedziała: „Niemieckie fundusze otwarte wyraźnie zyskały na boomie na rynku inwestycyjnym w Europie i potrafią lepiej pokierować sprzedażą swoich aktywów. Uzyskane ceny w stosunku do wartości księgowych zależą od lokalizacji. W krajach Beneluksu fundusze sprzedają z dyskontem 26%, a w Wielkiej Brytanii premia sięga 47%, przy średnim dyskoncie w przypadku aktywów niemieckich wynoszącym 6%. Przewidujemy wzrost sprzedaży w ostatnich miesiącach bieżącego roku i w 2016 r. Niemieckie fundusze otwarte będą czynnie angażować się w proces likwidacji, aby uzyskać optymalną cenę za aktywa. Nadal posiadają aktywa w Europie o wartości 9 mld euro, głównie w Niemczech, w krajach Beneluksu i we Francji”.

źródło: www.media.pl.cushmanwakefield.com.pl