AKTUALNOŚCI

Otwarcie zmodernizowanego dworca Kraków Płaszów

PKP S.A. udostępniła podróżnym gruntownie zmodernizowany dworzec Kraków Płaszów. To kolejna inwestycja zrealizowana przez spółkę w woj. małopolskim.

xPlaszow.JPG.pagespeed.ic.INAasTi6TU

źródło: pkpsa.pl

W ramach zrealizowanych prac zmieniono układ przestrzenny obiektu, poprawiając jego funkcjonalność, odnowiono elewację i wnętrze budynku oraz wymieniono drzwi i okna. Modernizacja objęła również wymianę wszystkich instalacji oraz uporządkowanie terenu wokół dworca.
Dla podróżnych dostępny jest parking typu ‘kiss&ride’. Wkrótce na dworcu pojawi się lokal gastronomiczny oraz kiosk.

Obok realizowanych prac modernizacyjnych istotnym elementem było przywrócenie pierwotnego wyglądu mozaiki zdobiącej wnętrze budynku. Abstrakcyjna kompozycja wykonana z turkusowych płytek oraz reliefowej dekoracji w rdzawej barwie została odrestaurowana zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Zmodernizowany dworzec jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W obiekcie znajdują się: kasa z obniżonym blatem, podjazd dla wózków, specjalnie przystosowane toalety, ścieżki dotykowe, mapa dworca w języku Braille’a oraz pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących.

Zmodernizowany Kraków Płaszów to druga na terenie aglomeracji i siódma w Małopolsce inwestycja zrealizowana w ciągu ostatnich 3 lat. W przyszłym roku planujemy otwarcie dworca w Wieliczce, natomiast modernizacje obiektów w Miechowie, Muszynie, Oświęcimiu i Zakopanem rozpoczną się w najbliższych latach. – mówi Grzegorz Tomaszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości w PKP S.A. – Od 2012 do 2015 roku zrealizujemy na terenie całego kraju prawie 90 inwestycji za łączną kwotę 1 mld zł.

Koszt modernizacji dworca Kraków Płaszów wyniósł 4,5 mln zł netto. Projekt został sfinansowany ze środków własnych PKP S.A. oraz budżetu państwa. Wykonawcą prac było Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego KARTEL S.A.

źródło: pkpsa.pl