AKTUALNOŚCI

Panattoni Europe – 10 lat na rynku.

Panattoni Europe, lider powierzchni przemysłowych podsumowuje swoją dziesięcioletnią obecność w Europie. Od 2005 roku, deweloper dostarczył 3,1 miliona powierzchni dla ponad 200 klientów, ustanawiając wspólnie z firmą Amazon rekordową transakcję wynajmu powierzchni magazynowej w regionie CEE. Panattoni Europe wprowadził trend budowy obiektów BTS, zwłaszcza w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także otworzył rynek kapitałowy dla powierzchni magazynowych, a co najważniejsze stał się inspiracją i wzorem dla kolegów zza zachodniej granicy.

10 lat temu, Panattoni, gigant powierzchni magazynowych zza oceanu – jak przedstawiano firmę matkę – Panattoni Development Company – wszedł do Polski, a wprowadził go Robert Dobrzycki, stawiając czoło największym deweloperom obecnym nad Wisłą. Dzisiaj firma zajmuje pozycję lidera powierzchni przemysłowych zdobywając gigantyczne kontrakty, bijąc własne rekordowy podpisywanych umowach najmu, realizując zaawansowane inwestycje produkcyjne, czy prowadząc w kategorii popytu netto. To, w jaki sposób wygląda ostatnia dekada w branży okiem dewelopera, zaprezentowano podczas konferencji prasowej z okazji 10-lecia istnienia firmy w Europie. Odbyła się ona 24 marca br., w słynne polskiej restauracji Atelier Amaro, która jako pierwsza – i jak dotąd jedyna – zdobyła prestiżową gwiazdkę Michelin.

Polska, 2005 rok. Czas i miejsce szczególne – 16 lat po obradach Okrągłego Stołu, który był silnym impulsem do dynamicznego rozkwitu sektora logistycznego, nieruchomości magazynowych i produkcyjnych, jak również rok po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i wreszcie moment pojawiania się w branży powierzchni przemysłowych kolejnego gracza – Panattoni Europe. Cel – na początku zaznaczenie swojej obecności. Taktyka – metoda małych kroków.

Pierwsze sukcesy. Już w 2006 roku Panattoni Europe ustanowił rekord w branży na wynajem powierzchni magazynowej – było nim 52 000 m² dla H&M w Panattoni Park Poznań I. Kolejne lata to nowe umowy i budowa własnych parków w okolicach Poznania, Bielsko-Białej, Teresina, a także Wrocławia. I kolejny ustanowiony rekord – w 2008 roku Panattoni Europe podpisuje ówcześnie największą umową najmu na budowę 56 000 m² dla Leroy-Merlin w Panattoni Park Stryków, pobijając jednocześnie swoje dokonanie sprzed 2 lat. Na koniec roku, deweloper osiąga rekordowy wynik wybudowanej powierzchni: blisko 500 000 m² w ciągu 12 miesięcy.

Panattoni Europe utrzymuje pozycję lidera pomimo ogólnoświatowego kryzysu, który był następstwem ogłoszenia przez amerykański bank Lehman Brothers swojej upadłości w 2008 r. W tym samym roku, deweloper powołuje do życia nową strukturę BTS Group zarządzaną przez Marka Foryńskiego. Kolejne lata mijają pod znakiem budowy obiektów szytych na miarę, w ramach których Panattoni staje się liderem, podpisując umowy z największymi inwestorami w branży FMCG, a także farmacji.

Lata 2010 – 2014 to potwierdzanie pozycji lidera Panattoni Europe. Pomimo trwającego kryzysu, deweloper rozbudowuje portfolio własnych parków w sąsiedztwie A1, A2, A4 czy A8, wykorzystując tzw. efekt Euro 2012 i jednocześnie utrzymując bardzo niski poziom powierzchni niewynajętej. Pobija kolejne rekordy na wynajem powierzchni – w 2010 roku informuje branżę o budowie 57 000 m² dla Tesco, a w 2013, w dość trudnym okresie na rynku, podpisuje umowę na budowę 50 000 m² magazynu centralnego dla Castorama. Rozpoczyna także trend realizacji obiektów produkcyjnych poza własnymi parkami w Specjalnych Strefach Ekonomicznych – przykładem jest budowa fabryki dla firmy Bosch (dawniej Zelmer). I wreszcie w 2014 roku podpisuje gigantyczną umowę najmu na budowę 246 000 m² dla firmy Amazon w dwóch lokalizacjach – okolicach Poznania i Wrocławia, finalizując obiekty w równie rekordowym terminie.

Wkład w rozwój rynku Panattoni Europe jest bezprecedensowy. Deweloper ma na swoim koncie nie tylko rekordowe transakcje, ale przede wszystkim ustanowił nową jakość i podział dostarczanych na rynek produktów. Nie są to już tylko powierzchnie magazynowe przeznaczone dla wielu najemców, ale obiekty dedykowane konkretnemu najemcy w ramach parku. Trzecim rodzajem produktu są obiekty BTS o charakterze produkcyjnym, powstające w lokalizacjach wskazanych przez klienta, dostosowanych do potrzeb realizowanej przez niego działalności. To właśnie tego rodzaju inwestycje zostały zapoczątkowane przez Panattoni Europe na rynku, zwłaszcza lokalizowane w obrębie Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Za przykład może posłużyć wspomniany obiekt dla firmy Bosch, ale i realizacje dla takich firm jak: Manuli, Pilkington, Faurecia. Na tym nie koniec. Panattoni Europe otworzył rynek kapitałowy, inicjując aktywność inwestorów finansowych w sektorze magazynowym.

Wkład dewelopera w rozwój rynku potwierdziły liczne nagrody i wyróżnienia zarówno dla firmy, obiektów, zespołów, jak i samego Roberta Dobrzyckiego, który od 2014 roku pełni funkcję Partnera Zarządzającego Panattoni Europe i pod jego kierownictwem pozostają dotychczasowe rynki w Polsce, Czechach i Słowacji, a dodatkowo również Europy Zachodniej. Przyznanie tego stanowiska, poszerzyło zakres jego kompetencji, a także kompetencji firmy – z tego samego miejsca nad Wisłą – warszawskiego biurowca Warsaw Financial Centre,- dowodzone są najważniejsze regiony Europy. Plany Panattoni Europe nie różnią się od dotychczasowej strategii szybkiego reagowania na rynek i koncentrowaniu się na kliencie i jego potrzebach, poprzez rozbudowę własnych parków, łącznie z otwieraniem nowych, w niebranych pod uwagę regionach, włączając w to Wschód Polski, jak i realizacje obiektów szytych na miarę.

źródło: www.panattoni.pl