AKTUALNOŚCI

Panattoni Europe zakończył prace dla GE Energy Management – 45000 m kw. inteligentnej fabryki w Bielsku-Białej

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Polsce, zakończył budowę pierwszej inteligentnej fabryki GE Energy Management w Europie. Obiekt o łącznej powierzchni ponad 45 000 m 2 znajduje się w Bielsku-Białej i powstał w dziesięć miesięcy. Zaprojektowany został w taki sposób, aby pomieścić 1200 pracowników, a także zwiększyć innowacyjność i wydajności produkcji. Przenosiny najemcy do nowej lokalizacji są w toku i będą kontynuowane również w 2016 r.

Źródło: Panattoni Europe

Źródło: Panattoni Europe

Panattoni Europe konsekwentnie rozwija kompetencje w zakresie realizacji zaawansowanych technicznie obiektów o charakterze build-to-suit. Deweloper zakończył  budowę fabryki dla GE Energy Management, która swoim poziomem technologicznego zaawansowania dorównuje najnowocześniejszym zakładom produkcyjnym na świecie. Oprócz części produkcyjnej, magazynowej i socjalno-biurowej obiekt będzie wyposażony w zaawansowane laboratoria, które posłużą do szybkiego prototypowania, rozwoju technologii, badań i certyfikacji, a także w centrum ekspozycyjno-szkoleniowe (Customer Experience Center) by wzmocnić współpracę z klientami na całym świecie. A wszystko to na zaprojektowanych i zrealizowanych przez Panattoni Europe 45 000 m 2, które są zlokalizowane na 12-hektarowej działce w Bielsku-Białej. Zespół BTS Panattoni Europe aktywnie uczestniczył w pracach koncepcyjnych i projektowych fabryki – wspólnie z GE Energy Management i CBRE.

Inwestycja Panattoni Europe dla GE Energy Management to wynik decyzji o konsolidacji dotychczasowej powierzchni najemcy oraz połączenia i usprawnienia procesów produkcyjnych, które dotychczas przebiegały w czterech lokalizacjach (16 obiektach) w Bielsko-Białej, a także chęci optymalizacji logistyki. Nowa fabryka to spójny projekt o powierzchni 45 000 m 2. Część produkcyjno-magazynowa, która zajmuje 37 839 m 2, podzielona została na bloki funkcjonalne: produkcyjny; montażowy, który jest funkcjonalnie połączony z częścią testową i laboratoryjną; oraz część logistyczna. Przestrzeń biurowa i wspólna przestrzeń do spotkań zajmuje 7 872 m 2, przy czym powierzchnia biurowa – jej rozwiązania projektowe, funkcjonalność, design, a także wysokiej jakości wykończenia – utrzymuje poziom biurowców najwyższej klasy A.

Zdaniem Marka Foryńskiego, Managing Directora BTS Group, Panattoni Europe: “realizacja inwestycji dla GE Energy Management jak dotąd była najbardziej zaawansowanym dla naszego zespołu projektem, zarówno ze względu na harmonogram realizacji, jak i wymagania samego konceptu i infrastruktury technicznej. To, co wyróżnia nasz obiekt, to nie tylko jego przeznaczenie, ale przede wszystkim wykorzystane w nim rozwiązania”. W wybranych miejscach hali produkcyjnej zastosowano specjalne fundamenty pod maszyny i urządzenia; wykonano ponad 7 500 m 2 posadzek epoksydowych o specjalnych parametrach izolacyjności lub przewodzenia elektrycznego, instalację sprężonego powietrza, instalację wody lodowej, instalację wentylacji technologicznej i odpylarni, podwyższono natężenie oświetlenia w hali do 350/500 lx, zainstalowano 2 szynoprzewody 1000 A oraz 6 suwnic. Dodatkowo, obiekt ma zachowane bardzo rygorystyczne normy ochrony – posiada certyfikat ochrony pożarowej FM Global z klasyfikacją Highest Risk Protection, a to oznacza, że jest w pełni chroniony instalacją tryskaczową oraz spełnia najbardziej restrykcyjne wymagania w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji oraz zastosowanych elementów instalacyjnych. Wentylacja mechaniczna budynku produkcyjnego zapewnia rekuperację ciepła.

Ta inteligentna fabryka GE Energy Management jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w regionie i stanowi ważny punkt na jego inwestycyjnej mapie. Produkowane w niej będą urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej i podstawowe wyposażenie instalacji elektrycznych, w tym rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, szafy sterownicze, panele i obudowy metalowe, wyłączniki prądu stałego i zmiennego, a także systemy zasilania awaryjnego dla odbiorców komercyjnych, przemysłowych i odnawialnych źródeł energii, jak również zapewniające bezpieczne funkcjonowanie miast, instalacji sektora naftowo-gazowego, turbin wiatrowych, centrów danych oraz szpitali. Obiekt może pomieścić 1200 pracowników, a przeprowadzka z dotychczasowych obiektów do nowej fabryki rozłożona zostanie na kilka następnych miesięcy. Przenosiny zakończą się w 2016 roku i zwieńczone zostaną uroczystym otwarciem fabryki dla klientów.

Panattoni Europe świętuje w tym roku dziesiątą rocznicę istnienia. W trakcie działalności firma powołała do życia w 2008 roku oddział BTS Group, dzięki któremu deweloper wprowadził na rynek trend budowy obiektów build-to-suit, zwłaszcza w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Przez ten czas oddział zrealizował takie inwestycje, jak obiekt produkcyjny w Świebodzinie dla RECARO Aircraft Seating Polska Sp. z o.o.; pierwszą w Europie fabrykę Polaris Industries – amerykańskiego producenta m.in. quadów, która  powstała w Opolu na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park; fabrykę dla Kellogg’s Company – producenta znanych na całym świecie płatków śniadaniowych, ciastek oraz przekąsek, m.in. chipsów Pringles – zrealizowaną na terenie Podstrefy Kutno Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; dwa obiekty dla firmy Faurecia, wiodącego producenta części samochodowych, czy niedawno wybudowany zakład produkcyjny szyb samochodowych dla Pilkington Automotive Poland Sp. z o.o., który powstał w Chmielowie na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN. Obecnie oddział prowadzi zaawansowane prace nad obiektem produkcyjnym, który jest dedykowany taborowi kolejowemu produkowanemu przez Bombardier Transportation. Obiekt będzie liczyć ok. 19 400 m 2 i zrealizowany zostanie we Wrocławiu. Przewidziany termin ukończenia inwestycji to czerwiec 2016 roku.

Źródło: Panattoni Europe