AKTUALNOŚCI

Pierwszy i drugi etap Alchemii z nagrodami Green Building Awards 2015

W dniu 6 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się Green Building Symposium, którego organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Podczas wydarzenia nagrodzone zostały najbardziej proekologiczne inwestycje biurowe w kraju, a inwestycja Alchemia zwyciężyła w dwóch z czterech kategorii konkursowych.

Alchemia Gdańsk - widok od strony al. Grunwaldzkiej, źródło: media.alchemia.gda.pl/

Alchemia Gdańsk – widok od strony al. Grunwaldzkiej, źródło: media.alchemia.gda.pl/

– Bardzo się cieszę, że Alchemia została podwójnie doceniona i wybrana spośród tak licznego grona inwestycji w kraju. Certyfikacja budynków wymaga ogromnych nakładów pracy i zaangażowania, ale jest to wysiłek, który jest też miarą odpowiedzialności inwestorów i deweloperów za jakość otoczenia, które wszyscy razem współtworzymy – mówi Edyta Korycka, dyr. działu planowania inwestycji w firmie Torus.

Promocja zielonego budownictwa

Ideą konkursu i przyznawanych w nim PLGBC Green Building Awards jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla ekologicznego budownictwa. Tegoroczna edycja była już czwartą (pierwsza miała miejsce w 2010 roku), a rosnące z roku na rok zainteresowanie dowodzi wzrostu znaczenia tego obszaru w branży nieruchomości komercyjnych. Jury oceniało zarówno najnowsze trendy architektoniczne wprowadzone w zgłaszanych do konkursu projektach oraz zrealizowanych budynkach, jak i ich adaptację do krajowych i światowych wymagań środowiskowych.

Podwójnie nagrodzona

Do tegorocznej edycji konkursu Green Building Awards zgłoszone zostały 42 projekty. Na podstawie nadesłanych prac, jury w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn (Przewodniczący Komisji), mgr inż. arch. Jacek Ewý, Peter Maitland (FRICS), Dr inż. arch. Aleksandra Witeczek oraz mgr inż. Jarosław Witek, wyłoniło zwycięzców w 4 kategoriach:

Kategoria 1 – Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany

Kategoria 2 – Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)

Kategoria 3 – Najlepszy projekt ekologiczny

Kategoria 4 – Green Product of the year

Alchemia zwyciężyła w dwóch kategoriach. Pierwszy etap inwestycji został uznany za Najlepszy zrealizowany ekologiczny budynek certyfikowany, natomiast drugi etap za Najlepszy projekt ekologiczny. Nagrodę w 1 kategorii odebrali wspólnie Edyta Korycka z firmy Torus wraz z Szymonem Wojciechowskim, architektem i prezesem APA Wojciechowski, projektanta całego kompleksu Alchemia, który odebrał też samodzielnie trofeum przyznane Alchemii w 3 kategorii. W kategorii 2 zwycięzcą okazało się Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, a w kategorii 4 triumfowało STEICO LVL, STEICO CEE. Prace były oceniane zarówno pod względem walorów architektonicznych, estetycznych jak i walorów związanych z budownictwem zrównoważonym. Dla inwestorów oraz projektantów, nagrody  PLGBC Green Building Awards mają być przede wszystkim wyróżnieniem ich wkładu w rozwój budownictwa zielonego w Polsce.

Przedstawiciele firmy Torus oraz pracowni APA Wojciechowski, źródło: media.alchemia.gda.pl/

Przedstawiciele firmy Torus oraz pracowni APA Wojciechowski, źródło: media.alchemia.gda.pl/

źródło: media.alchemia.gda.pl