AKTUALNOŚCI

OFF Piotrkowska fabrycznie odnowiona – zaglądamy za kulisy projektu SEPIA OFFICE

OFF Piotrkowska Center – projekt, który praktycznie zapoczątkował rewolucję przemysłów kreatywnych w Łodzi – to przestrzeń trwale związana z fabrykancką historią miasta. Zabytkowy teren dawnych zakładów Franciszka Ramischa czekają wkrótce dwie duże inwestycje. Pierwsza z nich, remont pofabrycznego obiektu SEPIA OFFICE, posłuży za sztandarowy przykład rewitalizacji oraz tworzenia nowych funkcji w obrębie tkanki miejskiej.

Źródło: Sepia Office

Źródło: Sepia Office

Dawniej: tkalnie, przędzalnie, maszynownie, stolarnie, warsztaty. Dziś: bary, restauracje, kluby, pracownie projektowe, concept store’y. Przez ponad 100 lat dawna fabryka wełny Franciszka Ramischa zmieniała lokatorów, ale jedno pozostało bez zmian do dziś. Siedmiokondygnacyjna zabudowa z charakterystycznymi, neogotyckimi murami z czerwonej cegły to nieodłączna część OFFa. Cel, jaki towarzyszy SEPIA OFFICE – jednej z 10 najważniejszych inwestycji w Łodzi według portalu propertydesign.pl – to odzyskanie oryginalnego stanu przestrzeni. – Najważniejszym założeniem projektowym jest takie przeprowadzenie rewitalizacji, aby utrwalić niepowtarzalny i inspirujący charakter pofabrycznej Łodzi – przyznaje Michał Styś, Dyrektor Zarządzający OPG Property Professionals i pomysłodawca projektu.

Restauracja od kuchni

Pieczołowite odrestaurowanie historycznych detali pozwoli przenieść się w lata 90. XIX wieku i zobaczyć budynek takim, jakim był w chwili uruchomienia pierwszych maszyn włókienniczych. Głęboka renowacja w dużej mierze obejmie wnętrza, które zdobić będą oryginalne ściany z surowej, wypiaskowanej cegły. Postindustrialny charakter miejsca oddadzą też wszelkie elementy konstrukcyjne starej fabryki, łącznie z odrestaurowanymi słupami żeliwnymi podtrzymującymi stropy oraz oryginalnymi, odsłoniętymi sufitami w konstrukcji drewnianej, które po wypiaskowaniu zyskają drugie życie. Ze względu na zabytkowy charakter budynku, wszystkie instalacje poprowadzone zostaną stropami wysokimi na 3,5 – 3,8 m, w zależności od kondygnacji. Nowe podłogi powstaną na istniejących stropach odcinkowych i drewnianych w postaci systemowej podsypki wyrównującej oraz płyt z jastrychu, które podwyższą komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń.

Z powrotem w XIX w.

Odnowę będzie można zauważyć zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Zachowane zostaną historyczne podziały okien, które znajdą odwzorowanie w stylizowanej ślusarce aluminiowej o wielkoformatowych ramach. Renowacji poddane zostaną stalowe belki, które ponad 100 lat temu służyły robotnikom do wciągania beli bawełny na piętro, a także konstrukcja dachowa – odtworzony zostanie stylowy hełm wieńczący wieżę wodną, dawniej zapewniającą ciągłość produkcji oraz zabezpieczenie przed pożarem. Główny element prac od strony zewnętrznej stanowić będzie oczyszczenie elewacji, dzięki czemu odzyska ona wygląd z XIX w. Aby uzyskać taki efekt, cegły poddane zostaną nowoczesnym metodom czyszczenia chemicznego. Nawarstwienia na elewacji zostaną rozpuszczone kompozycją czyszczącą składającą się z substancji powierzchniowo czynnej (soli nieorganicznych i kwasów) oraz rozpuszczalnika (wody), a produkty reakcji – spłukane myjką ciśnieniową. Wszystko to z poszanowaniem dla historycznego charakteru powierzchni i awangardowego klimatu OFFa.

Stare w służbie nowego

Historyczny charakter odnowionej przestrzeni SEPIA OFFICE pójdzie w parze z udogodnieniami użytkowymi i technologicznymi, jakich wymaga współczesny styl pracy w nowoczesnym obiekcie biurowym. Amatorzy dwóch kółek znajdą wygodne parkingi dla swoich rowerów, ekologiczni kierowcy będą mogli liczyć na punkt ładowania samochodów z napędem elektrycznym. Za komfort użytkowników we wnętrzach zadbają centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła oraz zamieszczonymi na dachu chłodnicami freonowymi, które obniżą temperaturę nawiewanego powietrza. Powstawaniu światłych pomysłów sprzyjać będą energooszczędne źródła światła LED z funkcją automatycznego sterowania, które zapewnią optymalne natężenie 500 lx we wszystkich strefach pracy. Budynek wyposażony zostanie ponadto w sieć światłowodów, zintegrowany system sygnalizacji pożarowej, system kontroli dostępu i sygnalizacji włamania SSW oraz monitoring CCTV. Nad prawidłowym funkcjonowaniem obiektu czuwać będzie system BMS, który pozwoli na optymalizację działania wszystkich instalacji, także po godzinach pracy oraz w dni wolne.

Dziel i rządź

Unikalny klimat SEPIA OFFICE docenią ci, którzy do swojego biura chcą wprowadzić twórczą atmosferę, tak charakterystyczną dla OFF Piotrkowska Center. A nic nie pomaga w rozwijaniu kreatywnych pomysłów lepiej, niż kontakt z drugim człowiekiem. Dlatego też, za wyjątkiem centralnego trzonu mieszczącego toalety i pomieszczenia socjalne, cała powierzchnia biurowa pozostanie wolna od ścian konstrukcyjnych i przegród działowych. Najemcy będą mogli swodobnie zadecydować o preferowanym podziale wnętrza i wybrać wariant optymalny dla swojego stylu pracy. Powierzchnie pięter można dzielić na mniejsze moduły biurowe, dedykowane dla mniejszych firm, lub łączyć w celu uzyskania większej otwartej przestrzeni. Wśród propozycji gotowych rozwiązań wymienić można wariant o układzie otwartym (do 50 osób na kondygnację), mieszanym (do 40 osób na kondygnację) oraz z podziałem na pomieszczenia biurowe (do 30 osób na kondygnację).

Źródło: OPG Property Professionals