AKTUALNOŚCI

Podaż powierzchni biurowych w Warszawie przekroczy w tym roku 5,2 mln m kw

Według najnowszego raportu At a Glance Rynek powierzchni biurowych w Warszawie, I kw. 2016 r. przygotowanego przez ekspertów z  BNP Paribas Real Estate Poland, po ukończeniu i oddaniu do użytku około 100,000 m kw w w pierwszych trzech miesiącach roku, całkowita podaż powierzchni biurowych na koniec 1 kwartału 2016 roku osiągnęła poziom  4,8 milionów m kw. Wolumen powierzchni będących w budowie, których oddanie do użytku planowane jest do końca roku przyczyni się do zwiększenia całkowitej podaży do poziomu około 5,2 mln m kw.

Wolumen planowanych obiektów nadal znajdujących się w fazie projektowania to około 1,1 mln m kw. I pomimo faktu, iż na chwilę obecną nie jest znany dokładny czas ich realizacji, świadczy to o tym, iż Warszawa jest wciąż coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla najemców korporacyjnych. – mówi  Anna Staniszewska, Dyrektor, Dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo – Wschodnia.

Poziom powierzchni wynajętych (włączając w to nowe transakcje, umowy przednajmu oraz ekspansje) w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku wyniósł około 110 000 m kw. Dalsze 40 000 m kw zostało dodanych do całkowitego odnotowanego wolumenu popytu w wyniku renegocjacji.

W odróżnieniu od kilku ostatnich lat większość nowych powierzchni zlokalizowana będzie w rejonach centralnych. Linie metra to teraz bardzo silny magnes przyciągający najemców, którzy poszukują powierzchni w północnych i zachodnich strefach miasta (w szczególności w okolicach Dworca Gdańskiego i Ronda Daszyńskiego).

Zgodnie z prognozami z 2015 roku wskaźnik powierzchni niewynajętych na warszawskim rynku powierzchni biurowych kontynuował swój trend wzrostowy i na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku osiągnął poziom 14,5% (wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z IV kw. 2015 r.). Tendencja ta była wynikiem szeregu czynników: nieco słabszego niż w poprzednich kwartałach popytu, a także dużego wolumenu nowych powierzchni oddanych do użytku. Ze względu na dużą podaż powierzchni w budowie eksperci z BNP Paribas Real Estate szacują, że stopa pustostanów wzrośnie do końca 2016 roku do poziomu 16-18%. Jednakże należy zaznaczyć, że występować będą duże różnice tego wskaźnikaze względu na lokalizację i wiek oferowanych powierzchni.

Nie licząc niewielkiej ilości najlepszych aktywów, ogromna większość istniejących i będących w przygotowaniu obiektów biurowych stoi w obliczu silnej presji pod względem poziomu czynszów.

Na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy poziom czynszów wywoławczych dla najwyższej jakości aktywów w centrum miasta spadł o około 0,5 – 0,75 euro za m kw i wynosi obecnie pomiędzy €20,00 a €22,00 za m kw za miesiąc. W porównaniu do poprzednich kwartałów średni czynszu spadł o €1-2 za m kw do poziomu €16,00-18,00 za m kw za miesiąc.

Zgodnie z prognozami wskaźnik powierzchni niewynajętych będzie wzrastał w średnim horyzoncie czasowym, najemcy będą mogli wykorzystać niezwykle silną konkurencję wśród wynajmujących i rozważyć przeniesienie biura do nowej siedziby lub negocjowanie atrakcyjniejszych warunków. Wynajmujący przyciągają najemców oferując im wyszukane i wielowymiarowe pakiety zachęt. W przypadku dużych najemców podpisujących długoterminowe umowy najmu (5+ lat) może doprowadzić to do powiększenia rozdźwięku pomiędzy czynszami wywoławczymi i umownymi o nawet 20-30%.  – mówi Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor, Dział Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland