Sektorem pomorskiej gospodarki, rozwijającym się bardzo dynamicznie na przestrzeni ostatnich 10 lat jest sektor BPO/SSC (Business Process Outsourcing/ Shared Services Centres). Głównym ośrodkiem rozwoju centrum usług wspólnych jest Trójmiasto. Funkcjonuje tam około 47 centrów nowoczesnych usług biznesowych, które zatrudniają blisko 15 tys. pracowników. To, co wyróżnia Trójmiasto na polskiej mapie sektora BPO/SSC to wyraźnie silniejsza pozycja w kategorii zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych. W trójmiejskich centrach R&D pracuje obecnie ok. 1,8 tys. osób.

– Liczne inwestycje w infrastrukturę, będące wynikiem zarówno napływu środków unijnych, jak i kapitału prywatnego, zwiększają konkurencyjność regionu, co z kolei sprzyja napływowi nowych inwestycji – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Sektor BPO/SSC wciąż rozwija się niezwykle dynamicznie. Tylko w 2014 roku sześć kolejnych firm ogłosiło wejście na pomorski rynek. Wśród nich znalazły się ThyssenKrupp, Proservartner, MOL Europe, CCC, CCIG i PwC. Nowe inwestycje utworzą łącznie nawet do 1,5 tys. nowych miejsc pracy.

Jeśli chodzi o pomorski rynek biurowy, Trójmiasto należy do najdynamiczniej rozwijających się rynków regionalnych w Polsce. – Na przełomie XX i XXI wieku rynek biurowy w Trójmieście praktycznie nie istniał. Obecnie jest on na trzeciej pozycji w Polsce wśród rynków regionalnych – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Na koniec 2014 r. całkowite zasoby biurowe w Gdańsku, Gdyni i Sopocie wyniosły blisko 400 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. – Na przestrzeni ostatnich pięciu lat deweloperzy ukończyli 200 tys. mkw. biur, co stanowi połowę obecnie istniejącej powierzchni na wynajem – dodaje Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Trójmieście.

Równie dynamicznie rozwija się rynek handlowy. W województwie pomorskim znajduje się już ok. 847 tys. mkw. powierzchni w 34 centrach handlowych. W aglomeracji trójmiejskiej, funkcjonuje 25 obiektów o łącznej powierzchni najmu ok. 692 tys. mkw. Poza Trójmiastem istnieją także mniejsze ośrodki takie, jak: Słupsk, Chojnice czy Tczew. Co ważne, na rynku wciąż istnieją nisze dla nowych inwestycji. Nowe centra handlowe powstaną w Gdańsku, a także w Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie i Malborku.

Z kolei pomorski rynek powierzchni magazynowych to dziś 257,9 tys. mkw., dostępnych w ramach 11 istniejących projektów. Zasoby te są skoncentrowane na obszarze aglomeracji trójmiejskiej (Gdańsk, Gdynia) oraz jej okolic (Pruszcz Gdański, Kowale). Pozostałe lokalizacje (Malbork, Słupsk, Chojnice) dysponują przeważnie obiektami klasy B, nie uwzględnianymi w statystykach zbiorczych.

Atrakcyjność inwestycyjna województwa wciąż przyciąga nowych inwestorów z sektora mieszkaniowego i biurowego. Dynamiczny rozwój infrastruktury transportowej, drogowej i portowej zauważalnie zmienia geometrię inwestycyjną Trójmiasta. Zdaniem specjalistów Pomorska Kolej Metropolitalna czy tunel drogowy pod Martwą Wisłą znacząco wpłyną na wzrost atrakcyjności gruntów w okolicach realizowanych inwestycji.