AKTUALNOŚCI

Pustostany mogą konkurować z nowoczesnymi biurami

Polski rynek biurowy coraz lepiej radzi sobie z problemem pustostanów. Jak wynika z raportu „Market Insights” za 2015 r., współczynnik pustostanów dla Polski wyniósł na koniec ubiegłego roku 11,6%. To o 0,8% mniej niż 12 miesięcy wcześniej. Mimo tego w niektórych miastach wiele powierzchni biurowych ciągle nie może znaleźć najemców. Jak to zmienić?

Warszawski rynek biurowy Źródło www.thecity

„Jeżeli chodzi o nowoczesne biurowce, raczej nie spodziewam się, aby długo stały one bez najemców. Będą się zapełniać. Być może będziemy też mieli do czynienia z delikatną wojną cenową i najemcy będą mogli liczyć na większe ustępstwa ze strony deweloperów” – mówi serwisowi infoWire.pl Andrzej Szczepanik z firmy OPG Property Professionals.

Gorzej wygląda sytuacja starszych budynków. Zastosowane w nich rozwiązania są już często przestarzałe, dlatego coraz więcej znajdujących się tam biur może pozostawać bez najemców. Firmy preferują nowoczesne, zielone biurowce, zbudowane według najnowszych technologii i mające odpowiednie certyfikaty.

Jak zatem zachęcić przedsiębiorców do wynajmowania również tych starszych biur? Na pewno nie należy liczyć, że pomoże samo obniżanie czynszu. „Zarządcy nieruchomości i ich właściciele muszą bądź modernizować, bądź zmieniać funkcję budynków, tak aby zwiększyć ich wartość i przyciągnąć tych najemców, którzy nie szukają najnowocześniejszych powierzchni” – uważa ekspert.

Źródło: infowire.pl