AKTUALNOŚCI

Rekordowy popyt na rynku biurowym w Polsce

Międzynarodowa firma doradcza przedstawia wstępne podsumowanie 2015 r. na rynku nieruchomości biurowych w Polsce.

Anna Młyniec, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL, komentuje: „To był bardzo dobry rok na rynku nieruchomości biurowych w Polsce. Z naszych szacunków wynika, że w całym 2015 na rynek trafi łącznie ponad 700 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Dużej aktywności deweloperów towarzyszy bardzo mocny popyt ze strony najemców. Wolumen umów najmu podpisanych w 2015 r. sięgnął ok. 1,3 mln mkw. na terenie całego kraju, co jest najlepszym wynikiem w historii rynku. Ponad 550 000 mkw. popytu przypadło na największe miasta poza Warszawą, gdzie tradycyjnie dominowali najemcy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu”.

jll1

„Deweloperzy nie tracą tempa. W budowie w całej Polsce znajduje się ok. 1,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Najwięcej podaży w realizacji przypada na Warszawę, Kraków, Wrocław i Trójmiasto”, informuje Mateusz Polkowski, Dyrektor w Dziale Badań Rynku i Doradztwa, JLL.

jll2

Wskaźnik powierzchni niewynajętych w Warszawie nieznacznie spadł i na koniec III kw. wyniósł 12,9% (16,4% w COB, 12,4% na Obrzeżach Centrum oraz 12,5% poza nim). Poza Warszawą, najniższy poziom pustostanów rejestruje Kraków (4,1%) oraz Łódź (7,0%), a najwyższy Poznań (19,3%). Najwyższe czynsze transakcyjne w Warszawie w centrum miasta wynoszą 21 – 23,5 euro za mkw. miesięcznie oraz 11 – 18 euro poza nim. Stawki w miastach regionalnych wynoszą od 11-12 euro za mkw. miesięcznie w Lublinie do 14 – 14,5 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu i Wrocławiu (13,8-14,5 euro w Krakowie).

„Na przestrzeni roku obserwowaliśmy czasową stabilizację wskaźnika powierzchni niewynajętej, niemniej jednak – ze względu na dużą prognozowaną podaż – spodziewamy się wzrostu poziomu pustostanów w 2016. Z kolei, presja zniżkowa na czynsze odczuwalna jest raczej w coraz atrakcyjniejszych pakietach zachęt oferowanych przez deweloperów niż w obniżce czynszów transakcyjnych”, dodaje Tomasz Czuba.

Rynek inwestycyjny

W 2015 r. inwestorzy byli najbardziej aktywni na rynku nieruchomości handlowych, a następnie biurowych. Istotnym trendem w segmencie biurowym był dalszy wzrost znaczenia regionalnych rynków.

Sławomir Jędrzejewski, Dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL, informuje: „W połowie grudnia wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości biurowych w Polsce wyniósł 827 mln euro, z czego aż 480 mln przypadło na rynki regionalne, a 347 mln euro na Warszawę. Biorąc jednak pod uwagę transakcje czekające na finalizację, całkowity wolumen umów kupna/sprzedaży biurowców w całej Polsce może sięgnąć 1,09 mld euro na koniec 2015 r., w tym aż 640 mln euro na rynkach regionalnych. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii polskiego rynku inwestycyjnego wartość transakcji zawartych poza Warszawą będzie wyższa niż w stolicy”.

Największe transakcje sfinalizowane do tej pory w 2015 r. na rynku biurowym w Polsce dotyczą takich nieruchomości jak m.in.: B4B w Krakowie (sprzedający: TriGranit, kupujący: TPG), Empark w Warszawie (sprzedający Heitman, kupujący: Immofinanz) czy Enterprise Park w Krakowie (sprzedający: Avestus, kupujący: Tristan Capital Group).