AKTUALNOŚCI

State Street oficjalnie otworzyło biuro w Gdańsku

22 marca odbyło się uroczyste otwarcie nowego, polskiego biura światowego potentata branży finansowej, firmy State Street. Funkcjonujące operacyjnie od miesiąca biuro zlokalizowane w Gdańsku zatrudnia już 200 osób, a jeszcze w tym roku do zespołu dołączyć ma kolejnych 400, świadcząc zaawansowane usługi dla oddziałów firmy w dziewięciu krajach Europy.

FOT.PIOTR WITTMAN

FOT.PIOTR WITTMAN

– Na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy zatrudniliśmy w Gdańsku 200 osób, a do końca roku planujemy osiągnąć poziom 600 pracowników. Rozwój naszego nowego biura jest niezwykle  dynamiczny, co potwierdza, że wybór tej lokalizacji był bardzo dobrą decyzją. Nasze plany związane  z rozwojem w Gdańsku są jednak znacznie poważniejsze i zakładają możliwość docelowego zatrudnienia ponad 1200 osób w ciągu najbliższych 2-3 lat – powiedział Scott Newman, Dyrektor Zarządzający State Street Bank Polska.

Nowoczesna przestrzeń i jakość życia

Biuro State Street mieści się w wielofunkcyjnym kompleksie Alchemia i zajmuje powierzchnię ponad 14 tys. m2 (cała wieża biurowa Titanium). Budynek ten (II etap inwestycji) uznany został pod koniec ubiegłego roku za Najlepszy Nowy Biurowiec Roku w najbardziej prestiżowym konkursie branży nieruchomości w Polsce, Eurobuild Awards 2015.

– Bardzo się cieszymy, że firma State Street, największy do tej pory najemca Alchemii, tak dobrze się rozwija. Dowodzi to ogromnego potencjału aglomeracji, przede wszystkim w zakresie dostępności wykwalifikowanych pracowników na rynku. Nie bez znaczenia jest też zapewne jakość życia w Trójmieście, na którą coraz większą uwagę zwracają zarówno gotowi do relokacji pracownicy, jak również inwestorzy – mówi Maciej Brożek, Pełnomocnik ds. Rozwoju w firmie Torus, będącej deweloperem Alchemii.

Przestrzenie biurowe State Street są nowocześnie zaaranżowane, posiadają wiele udogodnień dla pracowników, jak niezależna, wewnętrzna kantyna (restauracja biurowa) czy strefa relaksu, gdzie do dyspozycji są „piłkarzyki” czy szereg innych gier zespołowych. Firma została niedawno nagrodzona Diamentem ABSL otrzymując tytuł Lidera Biznesu w uznaniu za Środowisko Pracy (Business Leader with Most Vibrant Workplace), które tworzy dla swoich pracowników. ABSL uhonorował firmową inicjatywę tzw. Global Inclusion, której celem jest podkreślenie bogactwa talentów pracowników i umożliwienie ich rozwoju w ramach klubów pracowniczych. Nie bez znaczenia dla rozwoju nowego biura firmy i perspektywicznego przyciągania wartościowych pracowników także z innych regionów, jest też atrakcyjność Gdańska, jako miejsca do życia. Aglomeracja przyciąga coraz więcej osób nie tylko z innych miejsc w Polsce, ale także z zagranicy.

Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy powstający w Gdańsku, którego deweloperem jest firma Torus. I etap inwestycji (oddany do użytku w grudniu 2013 r.) dostarczył na rynek 16,7 tys. m2 powierzchni biurowej. Na 4,6 tys. m2 funkcjonuje tam również centrum rekreacyjno-sportowe, m.in. z basenami, saunami, klubem fitness i halą sportową, a uzupełnieniem oferty jest dwupoziomowa restauracja (bistro). W sierpniu 2015 r. budynek został sprzedany, a jego nabywcą jest podmiot stanowiący joint venture pomiędzy Bluehouse Capital Advisor Ltd a REINO Dywidenda Plus SA zarządzanym przez REINO Partners.

II etap inwestycji (oddany do użytku w październiku 2015 r.), dostarczył blisko 22 tys. m2 powierzchni biurowej. W listopadzie 2015 roku podpisana została przedwstępna umowa jego sprzedaży ze spółką zależną Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A., a finalizacja transakcji nastąpić ma do końca września 2016 r. W grudniu 2015 roku budynek ten uznany został za Najlepszy Nowy Biurowiec Roku podczas najbardziej prestiżowego konkursu branży nieruchomości komercyjnych w Polsce, Eurobuild Awards 2015.

Obecnie trwa budowa III etapu inwestycji, który będzie miał 14 kondygnacji nadziemnych, kształt litery H i będzie największym wolnostojącym biurowcem w północnej Polsce o łącznej powierzchni do wynajęcia (GLA) blisko 39 tys. m2 i całkowitej powierzchni typowej kondygnacji biurowej aż 3 tys. m2. Zakończenie budowy planowane jest na III kwartał 2017 roku.

Projektantem całego kompleksu Alchemia jest pracowania APA Wojciechowski Architekci z Warszawy.