AKTUALNOŚCI

Wyższy standard za mniejsze pieniądze

Jak wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland At a glance II kw. 2016 r. Rynek powierzchni biurowych w Warszawie, całkowita podaż przekracza obecnie 5 milionów m kw. W drugim kwartale przybyło 240 000 m kw nowej powierzchni, której większość znajduje się w biurowcach zlokalizowanych w centrum. Kolejne 100 000 m kw. zostanie dostarczonych do końca 2016 roku. Wolumen powierzchni w trakcie realizacji  szacowany jest na 650 000 m kw. Według wiedzy specjalistów BNP Paribas Real Estate Poland, we wczesnych fazach planowania znajduje się kolejny milion m kw.

Wśród najemców największym zainteresowaniem cieszy się Strefa Ścisłe Centrum i Centrum.  Ponad 65% transakcji miało miejsce w tych klastrach, ale dostęp do stacji metra jest magnesem przyciągającym najemców do projektów biurowych zlokalizowanych w okolicach stacji Dworzec Gdański oraz Rondo Daszyńskiego. – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia.

Na koniec czerwca stopa pustostanów osiągnęła 15,2%, co oznacza wzrost o 0,7 p.p. w stosunku do pierwszego kwartału. Tendencja ta jest bezpośrednią konsekwencją  zwiększenia zasobu całkowitej podaży w pierwszym półroczu tego roku. Pod względem lokalizacji najwyższy odsetek niewynajętej powierzchni zanotowano w strefach centralnych (18-19%) oraz w okolicach Służewca Przemysłowego (17-18%). Jeśli wziąć pod uwagę wiek budynków, to największe problemy z komercjalizacją mają te starsze niż 10 lat, gdzie stopa pustostanów sięga nawet 30 %.

Zdecydowana większość istniejących i budowanych projektów silnie konkuruje o najemców, oferując bardzo atrakcyjne stawki czynszów i towarzyszące im pakiety motywacyjne. Aktualny okres na rynku jest idealny dla najemców, albowiem stwarza szansę poprawy kondycji finansowej poprzez renegocjację warunków obowiązującej umowy najmu lub relokację. Najemcy, czerpiąc korzyści z własnej silnej pozycji, pozostają bardzo aktywni poszukując powierzchni o wyższym standardzie za niższe stawki. Podpisane w drugim kwartale umowy, dotyczące zarówno powierzchni istniejących jak i w trakcie budowy, obejmowały około 130 000 m kw. – komentuje Małgorzata Fibakiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, BNP Paribas Real Estate Poland.

Część najbardziej prestiżowych nieruchomości w dalszym ciągu oferuje powierzchnię w cenie 21-22€/mies./m kw. Średnie wartości w strefach centralnych oscylują w zakresie 16-18€/mies./m kw. Metr kwadratowy prestiżowych projektów zlokalizowanych poza centrum osiąga cenę 13,50-15,50€/mies./m kw., podczas gdy średnie stawki w tych strefach wynoszą od 11€ do 13€/mies./m kw. Według ekspertów z BNP Paribas Real Estate Poland, czynsze będą dalej spadać w kolejnych kwartałach, osiągając najniższy poziom na przełomie 2016 i 2017.

Źródło: BNP Paribas Real Estate