Ceny nowych mieszkań rosły i wygląda na to, że wciąż będą rosły. Kraków i Gdańsk to miasta, gdzie wzrost tych cen był najbardziej dynamiczny. Deweloperzy są zadowoleni z takiego obrotu rzeczy, więc można spodziewać się tego, że będą wciąż powstawać nowe inwestycje mające na celu budowę nowych mieszkań. Warto też dodać, że popyt, pomimo wysokich cen, wciąż jest wysoki. Szacuje się, że do użytku zostanie oddanych w całym roku 2020 ponad 200 tysięcy mieszkań.

Kiedyś mieszkania budowały spółdzielnie mieszkaniowe, dzisiaj są to firmy deweloperskie. Warto jednakże zauważyć, że na rynek wchodzą coraz śmielej zagraniczni inwestorzy. Serwis Forbes zauważa, że niemiecki deweloper TAG Immobilien przejął Vantage – polską spółkę deweloperską z Wrocławia. Natomiast największy polski deweloper Echo Investment wyemitował akcje, które w 56% zakupił węgierski WING. Widać więc wyraźnie, że zagraniczni inwestorzy nie boją się inwestować w Polsce i liczą na wysoką stopę zwrotu swoich inwestycji. Jest to szczególnie dla nich zyskowne na rynkach rozwijających się.

Należy jeszcze wspomnieć o rządowym programie Mieszkanie Plus. Nie są widoczne niestety realne efekty tego programu, więc rząd będzie musiał stworzyć nową formułę programową. Jadwiga Emilewicz dla PAP stwierdziła, że pojawi się nowe otwarcie programu Mieszkanie Plus. Jednym z pomysłów lepszego działania programu ma być włączanie w program prywatnych deweloperów, którzy w zamian za korzystne warunki odkupu gruntów będą przekazywać do programu część wybudowanych mieszkań. Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości podał, że w grudniu 2019 roku trwało projektowanie 18 tysięcy mieszkań. Jest to niewielka liczba w porównaniu do ponad 200 tysięcy mieszkań od prywatnych deweloperów, więc rząd będzie próbował dostosować zmiany prawne do tego, aby polepszyć dostępność gruntów pod budowę mieszkań.