Jak podaje serwis krn.pl na obecną chwilę 18 tysięcy mieszkań jest na etapie projektowania, natomiast prace budowlane dotyczą 1907 lokali. Z programu Mieszkanie Plus zostało ukończonych 867 mieszkań. 25 600 mieszkań ma szansę powstać dzięki złożonym wnioskom inwestycyjnym do Towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Jednym z najważniejszych właściwości programu Mieszkanie Plus ma być to, że budowa poszczególnych mieszkań ma być szybka oraz tania. W tym celu zorganizowano konkurs architektoniczny mający na celu wyłonienie najlepszego projektu spełniającego te wymogi. Jak podaje serwis muratorplus.pl sam program Mieszkanie Plus działa od roku 2016 i od tamtego czasu 480 rodzin i jako pierwsze mieszkania oddane do użytku dla rodzin znajdują się w Jarocinie i Białej Podlaskiej.

W grudniu 2019 rozpoczęto prace budowlane nad nowymi mieszkaniami w Radomiu, Łowiczu i Zamościu. Pierwsze mieszkania w Łowiczu z programu Mieszkanie Plus mają być gotowe na listopad 2021 roku. Będą to trzy czterokondygnacyjne budynki z 96 mieszkaniami. Średni metraż mieszkań wynosi 52 metry kwadratowe. W Radomiu natomiast będą to dwa sześciopiętrowe budynki znajdujące się przy ulicy Tytoniowej. Tutaj czas zakończenia budowy to październik 2021 roku. W Zamościu na ulicy Parkowej powstanie osiedle z trzypiętrowymi blokami, takich budynków będzie łącznie sześć i pomieszczą one 96 mieszkań. Ich budowa ma zakończyć się w IV kwartale 2021 roku.

Nabór na gotowe mieszkania zaczyna się już około pół roku przed sfinalizowaniem budowy. Nabór ten składa się z dwóch etapów. W pierwszym największe szanse na mieszkanie mają rodziny wielodzietne, osoby z niepełnosprawnością lub młode małżeństwa. W pierwszym etapie dużą szansę mają również seniorzy i osoby mieszkające w budynkach o złym stanie technicznym. Natomiast w drugim etapie bada się to w jaki sposób te osoby będą radzić sobie ze spłatą czynszu. Najemcy będą musieli więc wykazać na przykład swoje pensje z tytułu umowy o pracę i dodatkowe dochody z przykładowo programu 500+. Każdy najemca jest też dokładnie sprawdzany w BIG Infomonitorze.