Od 1 stycznia 2020 na mapie Polski cztery nowe miasta zyskały prawa miejskie. Wszystkie cztery miejscowości utraciły je wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Po półtora wieku odzyskały dawne tytuły. Nowe miasta to Klimontów w województwie świętokrzyskim, Czerwińsk nad Wisłą znajdujący się na Mazowszu, a także Lututów i Piątek w województwie łódzkim.

Aby uzyskać status miasta miejscowości muszą spełniać odpowiednie kryteria. Zgodnie z rozporządzeniem wszystkie nowe miasta mają wodociągi i kanalizacje oraz charakter tych miejscowości wykazuje cechy miejskie. Jednym z warunków przyznania praw miejskich jest też to, że 2/3 ludności musi być zatrudnionych poza rolnictwem. Ten warunek został również spełniony dla wszystkich czterech miast.

Warto zwrócić szczególną uwagę na Czerwińsk nad Wisłą, gdzie znajduje się zabytkowy zespół kościelno-klasztorny. Każdego roku przyciąga on duże rzesze nowych turystów. Szczególną uwagę turystów przyciąga romański kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny – jest to największa tego typu romańska budowla na terenie całej Polski. W przypadku miasta Klimontów zwraca się uwagę na tamtejszy rynek, który został gruntownie przebudowany wraz z odtworzoną tam nawierzchnią brukową. Odbudowano również kamienice. Miejscowość Lututów stała się po raz trzeci miastem w swojej ponad 600 letniej historii. Z tego też powodu prezydent Andrzej Duda 13 stycznia 2020 uczestniczył w uroczystościach związanych z nadaniem praw miejskich dla Lututowa. Ostatnie, czwarte miasto, czyli Piątek było już miastem w latach 1339-1869, a teraz, w roku 2020 ponownie odzyskało dumny status miejski. Warto jeszcze dodać, że Piątek ze swoim centrum miasta posiada symbol geometrycznego środka Polski z charakterystyczną rzeźbą.

Jak podaje serwis krn.pl liczba miast w Polsce po nadaniu praw miejskich dla tych miejscowości wzrosła do 944. Warto jeszcze odnotować, że swoje granice zwiększa od 2020 roku kilka miast – Gorzów Wielkopolski i Małomice w województwie lubuskim, Głogów Małopolski znajdujący się w województwie podkarpackim oraz Szepietowo w podlaskim.